Czynności agencyjne
13 czerwca 2003 r. osoba wykonująca pracę na podstawie umowy agencyjnej uległa wypadkowi przy pracy. Umowa została zawarta na okres od 1 czerwca do 31 lipca 2003 r. Czy osoba ta będzie uprawniona do zasiłku chorobowego, mimo że wcześniej nigdzie nie pracowała?
Podpisaliśmy umowę z firmą z USA na usługi agencyjne (pośrednictwo w skupie od rolników nieprzetworzonych liści tytoniu). Nasz kontrahent założy w Polsce oddział swojej firmy, która, jak zaznaczyłem, ma siedzibę w USA i będzie u nas zarejestrowana na potrzeby VAT (dla celów rozliczenia tego podatku w Polsce). Liście tytoniu firma ta będzie wysyłała w niezmienionym stanie do USA i innych krajów. My
Pośrednicy ubezpieczeniowi - agent lub broker, reprezentujący ubezpieczyciela bądź ubezpieczającego, działają na podstawie udzielonych im pełnomocnictw. Ich przekroczenie może pociągać za sobą skutki istotne dla ochrony interesów ubezpieczającego, w tym na przykład przedsiębiorcy.
W praktyce życia gospodarczego funkcjonują różne formy zatrudniania osób świadczących pracę. Wprawdzie nadal najpopularniejszą formą jest stosunek pracy, nabierają znaczenia także formy cywilnoprawne, jak umowa-zlecenie, umowa o dzieło, umowa agencyjna czy kontrakty menedżerskie.
Coraz częściej mają miejsce przypadki zatrudniania osób na podstawie umów cywilnoprawnych lub nawet przymuszania pracowników dotychczas zatrudnionych na podstawie umowy o pracę do prowadzenia na własny rachunek działalności gospodarczej. Jak wówczas wygląda kwestia bezpieczeństwa i higieny pracy?
Czy zapłacona agentowi prowizja stanowi koszt uzyskania przychodu?
25 października br. w redakcji „Prawa Przedsiębiorcy” odbył się dyżur telefoniczny, podczas którego udzielano porad w zakresie różnych form zatrudnienia. Pewne istotne kwestie związane z wyborem właściwej formy zatrudnienia powtarzały się w różnych telefonach. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.