Artykuł
Wynagrodzenia prowizyjne - umowy agencyjne i komisu
Wynagrodzenia prowizyjne umowy agencyjne i komisu
Instytucje umowy agencyjnej i umowy komisu zostały uregulowane w Kodeksie cywilnym, a konkretnie w trzeciej księdze pod tytułem Zobowiązania. Generalnie księga trzecia Kodeksu cywilnego reguluje problematykę zobowiązań oraz form wymiany dóbr i usług, a także ochrony dóbr majątkowych i niemajątkowych.
Umowa agencyjna w świetle Kodeksu cywilnego
Na podstawie umowy agencyjnej przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się (w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa) do stałego pośredniczenia przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu.
Do zawierania umów w imieniu dającego zlecenie oraz do odbierania dla niego oświadczeń agent jest uprawniony tylko wtedy, gdy ma do tego odpowiednie umocowanie.
Agent świadczy swe usługi za wynagrodzeniem. W sytuacji, w której sposób wynagrodzenia nie został w umowie określony, agentowi należy się prowizja.
Prowizja stanowi wynagrodzenie, którego wysokość zależy od liczby lub wartości zawartych umów.
Jeżeli wysokość prowizji nie została określona w umowie, należy się ona w wysokości zwyczajowo przyjętej w stosunkach danego rodzaju, w miejscu działalności prowadzonej przez agenta. W razie trudności z ustaleniem w taki sposób prowizji agentowi należy się prowizja w wysokości uwzględniającej wszystkie okoliczności bezpośrednio związane z wykonaniem zleconych mu czynności.
Każda ze stron może żądać od drugiej pisemnego potwierdzenia treści umowy oraz postanowień ją zmieniających lub uzupełniających. Zrzeczenie się tego uprawnienia jest nieważne z mocy prawa.
W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości zawsze uważa się, że agent jest upoważniony do następujących czynności:
n
przyjmowania dla dającego zlecenie zapłaty za świadczenie, które spełnia za dającego zlecenie,n
przyjmowania dla niego świadczeń, za które płaci,n
odbierania zawiadomień o wadach oraz oświadczeń dotyczących wykonania umowy, którą zawarł w imieniu dającego zlecenie.-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right