Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [379 z 503]

Interpretacja indywidualna z dnia 17 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.376.2024.1.MŻ

W zakresie uznania zespołu składników materialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i wyłączenia transakcji z opodatkowania.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

7 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 7 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:

  • uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych tworzących segment (...) za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a w konsekwencji wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy, przeniesienia ww. segmentu ze Spółki Dzielonej do Spółki Nowo Zawiązanej w ramach Podziału przez wydzielenie, oraz
  • braku prawa Spółki Nowo Zawiązanej do odliczenia podatku naliczonego VAT z tytułu nabycia ww. zespołu składników materialnych i niematerialnych.

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem wspólnym

1)Zainteresowana będąca stroną postępowania:

  • A. sp. z o.o.

2)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:

  • B. sp. z o.o.

Opis zdarzenia przyszłego

A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania; dalej jako: „Udziałowiec Spółki Dzielonej”) ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Jest także zarejestrowany w Polsce jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.

Strona planuje dokonać podziału B. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany niebędący stroną postępowania; dalej jako: „Spółka Dzielona”) przez wydzielenie na Nowo zawiązaną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Spółka Nowo Zawiązana”). Spółka Dzielona jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Spółka Dzielona jest jednocześnie zarejestrowana w Polsce jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Spółka Nowo Zawiązana także będzie czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Udziałowiec Spółki Dzielonej oraz Spółka Dzielona są w dalszej części wniosku określani także łącznie jako „Wnioskodawcy” lub „Zainteresowani”.

Udziałowiec Spółki Dzielonej posiada 100% udziałów w Spółce Dzielonej. Podział motywowany jest głównie koniecznością rozdzielenia działalności dystrybucyjnej i wytwórczej ze względu na wymogi ustawy z 10 kwietnia 1997 r. - Prawo Energetyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 266, dalej jako: „Prawo energetyczne”), która (…).

Podział nastąpi w oparciu o treść art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 ze zm.) (dalej jako: „k.s.h.”), tj. poprzez przeniesienie części majątku Spółki Dzielonej na Nowo zawiązaną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (tzw. podział przez wydzielenie, dalej jako: „Podział”). Podział zostanie zatwierdzony przez zgromadzenie wspólników Spółki Dzielonej w drodze uchwały. W ramach dokonywanej transakcji, obecny i jedyny Udziałowiec Spółki Dzielonej obejmie 100% udziałów Spółki Nowo Zawiązanej.

Przedmiotem przeważającej działalności Spółki Dzielonej jest działalność związana z wytwarzaniem energii elektrycznej. Poza tym, Spółka Dzielona zajmuje się m.in.: przesyłaniem, dystrybucją i handlem energii elektrycznej.

Na mocy uchwały zarządu, Spółka Dzielona podjęła decyzję o wyodrębnieniu w strukturze organizacyjnej dwóch segmentów działalności, stanowiących w ocenie Wnioskodawców zorganizowane części przedsiębiorstwa:

  • Elektrownia Wiatrowa (...) (dalej jako: „Elektrownia”) prowadząca działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w instalacji odnawialnego źródła energii na podstawie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej na okres od 16 marca 2016 r. do 31 grudnia 2030 r. o nr (...) (dalej jako: „Koncesja na Wytwarzanie”);
  • Operator (...) (dalej jako: „(...)”) prowadząca działalność gospodarczą polegającą na dystrybucji energii elektrycznej na podstawie koncesji na dystrybucję energii elektrycznej na okres od 16 listopada 2019 r. do 31 grudnia 2030 r. o nr (...) (dalej jako: „Koncesja (...)”).

Koncesja na Wytwarzanie obejmuje wytwarzanie energii elektrycznej w instalacji odnawialnego źródła energii, elektrowni wiatrowej o łącznej mocy zainstalowanej 82,500 MW, składającej się z (...) turbin wiatrowych o mocy zainstalowanej 3,300 MW każda, zlokalizowanych w miejscowościach: (...), (...), (...), (...), (...), (...), (...), (...), (...), (...), (...), (...), (...), (...), gmina (...), powiat (...), województwo (...) („Instalacja”).

Cały wolumen wytworzonej w Instalacji energii elektrycznej jest przedmiotem umowy sprzedaży zawartej z podmiotem trzecim 29 grudnia 2020 r., który sprzedaje dalej energię elektryczną do odbiorców końcowych (klientów przemysłowych).

Koncesja (...) obejmuje dystrybucję energii elektrycznej na potrzeby odbiorców na terenie czterech gmin: (...), (...), (...), w powiatach: (...) i (...).

Segment działalności (...) zostanie wydzielony do Spółki Nowo Zawiązanej, a więc nieistniejącej przed wpisem podziału do rejestru. Jak wskazuje art. 530 § 2 zd. 2 k.s.h., wydzielenie albo wyodrębnienie nowej spółki następuje w dniu jej wpisu do rejestru.

Opis wyodrębnienia (...) w ramach Spółki Dzielonej

W świetle art. 3 pkt 25 Prawa energetycznego, operatorem systemu dystrybucyjnego jest przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się dystrybucją paliw gazowych lub energii elektrycznej, odpowiedzialne za ruch sieciowy w systemie dystrybucyjnym gazowym albo systemie dystrybucyjnym elektroenergetycznym, bieżące i długookresowe bezpieczeństwo funkcjonowania tego systemu, eksploatację, konserwację, remonty oraz niezbędną rozbudowę sieci dystrybucyjnej, w tym połączeń z innymi systemami gazowymi albo innymi systemami elektroenergetycznymi.

Zgodnie z decyzją (...) z 20 marca 2020 r. Spółka Dzielona została wyznaczona jako operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego na okres od 7 kwietnia 2020 r. do 31 grudnia 2030 r. na obszarze określonym w Koncesji (...) - z wyłączeniem zlokalizowanych na tym obszarze sieci dystrybucyjnych, za których ruch jest odpowiedzialny inny operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego lub operator systemu połączonego elektroenergetycznego wyznaczony w trybie art. 9h Prawa energetycznego.

(...) dystrybuuje energię elektryczną w ramach czterech gmin, tj. w gminie (...), gminie (...), gminie (...), gminie (...). Dystrybucja obejmuje energię elektryczną wytworzoną:

1.w Instalacji, oraz

2.przez przedsiębiorstwo energetyczne (odrębną spółkę) będące wytwórcą energii elektrycznej, z którym Spółka Dzielona, działając jako operator sieci dystrybucji, posiada umowę o świadczenie usług dystrybucji, w celu umożliwienia realizacji umów sprzedaży energii elektrycznej na rzecz podmiotów będących uczestnikami rynku detalicznego przyłączonymi do sieci dystrybucyjnej.

Segment działalności (...) stanowi/i będzie stanowił w momencie Podziału - działające przedsiębiorstwo energetyczne, które będzie zajmowało się dystrybucją energii elektrycznej na podstawie Koncesji (...), na tym samym terenie z zachowaniem zdolności kontynuacji działalności, bez jakiejkolwiek przerwy w jej prowadzeniu.

(...) aktualnie dystrybuuje energię elektryczną dla działalności Elektrowni w ramach funkcjonowania jednego podmiotu, natomiast ze skutkiem na dzień dokonania Podziału zostanie podpisana umowa o świadczenie usług dystrybucji między (...) (Spółka Nowo Zawiązana) a Elektrownią (Spółka Dzielona), celem kontynuowania świadczenia usług dystrybucyjnych w niezmienionym zakresie i bez jakiejkolwiek przerwy.

Spółka Nowo Zawiązana od dnia wpisu do rejestru posiadać będzie koncesję na dystrybucję energii elektrycznej, zgodnie z sukcesją uniwersalną praw wynikającą z art. 531 § 2 k.s.h, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 4 pkt 2 Prawo energetyczne.

W wyniku Podziału przez wydzielenie na Spółkę Nowo Zawiązaną przeniesione zostaną składniki majątku związane z działalnością w zakresie dystrybucji energii elektrycznej, które są niezbędne do prowadzenia samodzielnej działalności polegającej na dystrybucji energii elektrycznej do odbiorców końcowych, jak również prawa i obowiązki z umów zawartych przez Spółkę Dzieloną, niezbędnych do prowadzenia samodzielnej działalności dystrybucyjnej. Jak wskazano wyżej, w szczególności w skład majątku wydzielanego wchodzi i będzie wchodziła umowa dystrybucyjna, tym samym po Podziale Spółka Nowo Zawiązana będzie kontynuowała świadczenie usług dystrybucyjnych na rzecz wyżej wymienionego przedsiębiorstwa kontrahenta za pośrednictwem należącej do (...) sieci dystrybucyjnej.

W związku z powyższym, działalność (...) generuje przychody z działalności dystrybucyjnej świadczonej na podstawie umowy o świadczenie usług dystrybucji i będzie generowała je po podziale, bez przerwy w świadczeniu usług.

Zgodnie z założeniami przedstawionymi w uchwale oraz planie podziału Spółki Dzielonej, określone materialne i niematerialne składniki Spółki Dzielonej mają zostać przeniesione na rzecz Spółki Nowo Zawiązanej poprzez ich wydzielenie (zwane dalej jako: „Majątkiem (...)”):

a)środki trwałe związane z działalnością dystrybucyjną, w tym infrastruktura elektroenergetyczna, która służy dystrybucji energii elektrycznej, składająca się z infrastruktury elektroenergetycznej stanowiącej zespół sieci elektroenergetycznej, w oparciu, o którą Spółka Dzielona uzyskała Koncesję (...), tj.

  • linii elektroenergetycznej kablowej 400kV (...) stanowiącej przyłącz do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w Stacji (...), pole liniowe nr 10 w gałęzi nr 4 stacji 400kV (...)
  • stacji elektroenergetycznej 400/110kV (...) wyposażonej w autotransformator (...) 160MVA;
  • linii elektroenergetycznej napowietrzno-kablowej 110 kV (...);
  • rozdzielni 110kV wraz z transformatorem 110/30kV w Stacji 110/30 kV (...);

b)Koncesja (...) jak również wszelkie decyzje administracyjne, służebności i inne tytuły prawne na podstawie których Spółka Dzielona uzyskała prawa do rozmieszczenia dystrybucyjnych sieci elektroenergetycznych;

c)nieruchomości stanowiące własność Spółki Dzielonej, na których posadowione są główne punkty odbioru („...”) w (...) i (...), tj. obiekty bezobsługowe, których celem jest odbiór energii elektrycznej z jednostek wytwórczych i wprowadzenie jej do systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej, stanowiące jednocześnie granice między siecią wytwórczą a dystrybucyjną;

d)prawa z wybranych umów cywilnoprawnych zawartych przez Spółkę Dzieloną, które dotyczą działalności dystrybucyjnej prowadzonej w oparciu o majątek będący przedmiotem wydzielenia, w tym prawa i obowiązki wynikające z:

(i)umów o świadczenie usług dystrybucji,

(ii)umowy o świadczenie usług kompensacyjnych,

(iii)umowy o świadczenie usług doradczych,

(iv)umowy o świadczeniu usług w zakresie sieci transmisyjnych;

e)prawa i obowiązki wynikające z:

a) umów dotyczących dostarczania i dystrybucji energii elektrycznej do (...),

b) umowy o konserwację elektryczną podstacji,

c) umów o usługi komunalne i inne podobne usługi;

 g) prawa z gwarancji (o ile będą istniały na dzień Podziału);

 h) wierzytelności i zobowiązania Spółki Dzielonej związane z działalnością dystrybucyjną;

 i) odpowiednia część gotówki na rachunkach bankowych prowadzonych na rzecz Spółki Dzielonej;

 j) dokumentacja księgowa, podatkowa oraz prawna związana z segmentem działalności (...) prowadzonego przez Spółkę Dzieloną.

W związku z powyższym należy uznać, że (...) posiada głównie linie wysokiego napięcia, które rozciągają się na obszarze gminy (...), gminy (...),gminy (...) a także gminy (...) oraz dwa (...) w (...) (gm. (...)) i (...) (gm. (...)), które stanowią spójną całość z punktu widzenia ich lokalizacji i geograficznego wyodrębnienia w ramach Spółki Dzielonej.

Spółka Dzielona nie zatrudnia pracowników, wobec czego w wyniku podziału nie dojdzie do przejęcia części zakładu pracy na (...) w rozumieniu art. 231 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t. j. Dz. U. 2023 r. poz. 1465 ze zm.).

Sprawy Spółki Dzielonej prowadzi zarząd, a bieżące usługi w zakresie utrzymania, wsparcia technicznego, doradztwa itd. outsourcowane są do wyspecjalizowanych podmiotów trzecich.

W związku z Podziałem, planowane jest przeniesienie wszelkich umów outsourcingowych związanych z działalnością dystrybucyjną na Spółkę Nowo Zawiązaną. Przeniesienie praw i obowiązków oznacza, że Spółka Nowo Zawiązana będzie prawnym kontynuatorem wszystkich zobowiązań i uprawnień wynikających z tychże umów, w związku z czym bieżące usługi w zakresie utrzymania, wsparcia technicznego, czy doradztwa będą kontynuowane przez Spółkę Nowo Zawiązaną, bez jakiejkolwiek przerwy w ich świadczeniu.

Spółka Dzielona jest w stanie sporządzić odrębne elementy sprawozdania finansowego działalności związanej z (...), w szczególności rachunek zysków i strat oraz bilans, przedstawiający na moment Podziału przychody z dystrybucji energii elektrycznej, a także koszty.

W tym zakresie Wnioskodawcy wskazują, że jeszcze przed przyjęciem uchwały zarządu, realizując ustawowe wymogi wynikające z art. 44 ust. 2 Prawa energetycznego, kluczowe pozycje sprawozdań finansowych Spółka Dzielona przyporządkowywała do poszczególnych rodzajów działalności na podstawie ewidencji księgowej oraz szczegółowej identyfikacji, natomiast po przyjęciu uchwały zarządu, możliwe jest odrębne przedstawienie sytuacji finansowej (...) oraz Elektrowni dla wszystkich pozycji.

Opis wyodrębnienia Elektrowni w ramach Spółki Dzielonej

Elektrownia znajduje się głównie na terenie gminy (...) oraz w mniejszej części na terenie gminy (...). Dodatkowo, Elektrownia posiada służebności na terenie gminy (....).

Spółka Dzielona w zakresie segmentu działalności Elektrowni stanowi i będzie stanowić w momencie Podziału działające przedsiębiorstwo energetyczne, posiadające zrealizowane projekty elektrowni wiatrowych, tj. Instalację.

Elektrownia generuje przychody ze sprzedaży wytworzonej energii na podstawie Koncesji na Wytwarzanie. Spółka Dzielona, działająca jako Elektrownia, zawarła umowę na sprzedaż wytwarzanej energii elektrycznej (PPA), w ramach której zobowiązała się dostarczać określoną ilość energii w ustalonym czasie i z określonego źródła, natomiast odbiorca zobowiązuje się do zakupu i zapłaty za tę energię po wcześniej ustalonych cenach.

W skład majątku Elektrowni wchodzi i będzie wchodziła umowa sprzedaży wytwarzanej energii elektrycznej. Tym samym, Spółka Nowo Zawiązana po Podziale będzie kontynuowała sprzedaż wytworzonej energii w sposób ciągły.

W związku z powyższym, działalność Elektrowni generuje przychody z umowy sprzedaży wytwarzanej energii elektrycznej i będzie generowała je po Podziale, bez jakiejkolwiek przerwy w świadczeniu usług.

Zgodnie z założeniami przedstawionymi w uchwale oraz planie podziału Spółki Dzielonej, określone materialne i niematerialne składniki Spółki Dzielonej mają pozostać w ramach Spółki Dzielonej w związku z Podziałem, (zwane dalej jako: „Majątek Elektrowni”), tj.:

a)środki trwałe związane z elektrowniami wiatrowymi oraz działalnością wytwórczą (w tym Instalacja, na którą składa się (...) turbin wiatrowych wraz z oprzyrządowaniem niezbędnym do doprowadzenia energii elektrycznej wytworzonej w Instalacji do (...);

b)Koncesja na Wytwarzanie;

c)tytuły prawne do nieruchomości, na których posadowione są turbiny wiatrowe oraz na których zabezpieczone zostały trasy kablowe służące doprowadzeniu wytworzonej energii elektrycznej do (...), w tym decyzje administracyjne, służebności, prawa i obowiązki z umów dzierżaw;

d)dokumentacja księgowa, podatkowa oraz prawna związana z segmentem działalności Elektrownia prowadzonego przez Spółkę Dzieloną;

e)prawa i obowiązki z umów niezbędnych do samodzielnego prowadzenia działalności wytwórczej (m.in. umowy sprzedaży energii elektrycznej, umowy dotyczące raportowania (...), sprzedaży zielonych certyfikatów).

Spółka Dzielona nie zatrudnia pracowników. Sprawy Spółki Dzielonej prowadzi zarząd, a bieżące usługi w zakresie utrzymania, wsparcia technicznego, doradztwa itd. outsourcowane są do wyspecjalizowanych podmiotów trzecich. Umowy dotyczące usług outsourcingowych dotyczących wytwarzania energii elektrycznej pozostaną w Spółce Dzielonej, a świadczenie tychże usług będzie kontynuowane bez zakłóceń.

Jak już wspomniano, kontrahenci poszczególnych segmentów działalności (dostawcy oraz klienci) są w większości przypadków różni dla (...) oraz Elektrowni, a współpraca opiera się na odrębnych umowach, wskutek czego możliwe jest bezpośrednie przypisanie odpowiadających im zobowiązań i należności.

Spółka Dzielona realizując ustawowe wymogi zawarte w art. 44 ust. 2 Prawa energetycznego dokonała przyporządkowania kluczowych pozycji sprawozdania finansowego do poszczególnych rodzajów działalności już przed przyjęciem uchwały zarządu, natomiast po jej przyjęciu - także w odniesieniu do wszystkich pozycji sprawozdania finansowego.

Podsumować więc należy, że celem Podziału jest całkowite wyodrębnienie do Spółki Nowo Zawiązanej całej działalności dystrybucyjnej. Po przeniesieniu do Spółki Nowo Zawiązanej składników materialnych i niematerialnych związanych z działalnością dystrybucyjną, Spółka Dzielona będzie kontynuowała prowadzenie działalności wyłącznie wytwórczej.

Majątek, decyzje administracyjne (w tym w szczególności Koncesja (...) oraz zespół praw i obowiązków z umów, które w wyniku podziału zostaną przeniesione ze Spółki Dzielonej na Spółkę Nowo Zawiązaną, odznaczają się pełną odrębnością od działalności wytwórczej, która pozostanie w Spółce Dzielonej oraz tworzą substancję niezbędną do samodzielnego funkcjonowania podmiotu w zakresie działalności dystrybucyjnej, tak samo jak byt Spółki Dzielonej po Podziale pozwoli jej na kontynuowanie i skupienie się na działalności wytwórczej.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawcy pragną potwierdzić kwalifikację podatkową (...) i Elektrowni w dniu Podziału jako zorganizowanych części przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, a także konsekwencje podatkowe Podziału po stronie Wnioskodawców oraz Spółki Nowo Zawiązanej.

Pytania

1.Czy zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący (...), który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na skutek Podziału Spółki Dzielonej, zostanie wydzielony do Spółki Nowo Zawiązanej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, w związku z czym do czynności Podziału nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, ponieważ będzie ona stanowić transakcję zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a tym samym transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT po stronie Spółki Dzielonej?

2.Czy w przypadku uznania, że (...) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i tym samym do czynności Podziału nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, Spółka Nowo Zawiązana nie będzie uprawniona do odliczenia podatku naliczonego?

Stanowisko Zainteresowanych:

Ad 1

Zespół składników materialnych i niematerialnych stanowiący (...), który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na skutek Podziału Spółki Dzielonej, zostanie wydzielony do Spółki Nowo Związanej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, w związku z czym do czynności Podziału nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, ponieważ będzie ona stanowić transakcję zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a tym samym transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT po stronie Spółki Dzielonej.

Ad 2

W przypadku uznania, że (...) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, w związku z czym do czynności Podziału nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, Spółka Nowo Zawiązana nie będzie uprawniona do odliczenia podatku naliczonego.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania nr 1

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast jak wskazuje art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Nawiązując do art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jednakże w myśl art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”). Jest to równoznaczne z tym, że w przypadku, gdy przedmiotem czynności jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, ustawa o VAT nie ma zastosowania i dostawa towarów w rozumieniu ustawy o VAT pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Pojęcie „transakcji zbycia” należy rozumieć w sposób szeroki, zbliżony do terminu „dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ustawy o VAT, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, tj. aportu, a także wszelkie inne formy przeniesienia własności z jednego podmiotu na inny, w tym dokonane w ramach transakcji restrukturyzacyjnych.

Termin zbycie, w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, obejmuje zatem także transfer majątku spółki dzielonej do spółki nowo zawiązanej w ramach transakcji podziału przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h.

Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w interpretacji z 5 stycznia 2023 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.809.2022.2.SR.

Konsekwentnie, w ramach wyodrębnienia skutków Podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie jakie wystąpią na gruncie ustawy o VAT kluczowe jest określenie, czy majątkiem wydzielanym w ramach planowanego Podziału, w skład którego wejdą składniki materialne i niematerialne oraz zobowiązania przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej w ramach segmentu działalności (...), jest ZCP.

Przepis art. 2 pkt 27e ustawy o VAT zawiera definicję legalną zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zgodnie z którą przez ZCP rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Należy mieć na uwadze, że przytoczony przepis stanowi implementację art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L. 347. 1 z 11 grudnia 2006 r.) do polskiego porządku prawnego.

W świetle powyższej definicji i ugruntowanego orzecznictwa sądów administracyjnych oraz stanowiska organów podatkowych na gruncie ustawy o VAT mamy do czynienia z ZCP, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

  • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych (zespół składników);
  • zespół ten jest organizacyjnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie (wyodrębnienie organizacyjne);
  • zespół ten jest finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie (wyodrębnienie finansowe); zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze (wyodrębnienie funkcjonalne).

Wobec wyższego, aby zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych (w tym zobowiązań) mógł zostać uznany celów podatku VAT za ZCP, konieczne jest wydzielenie zespołu składników majątkowych w istniejącym przedsiębiorstwie na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej.

Poprawność powyższego stanowiska znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach organów podatkowych, a tytułem przykładu Wnioskodawcy wskazują następujące:

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Zainteresowanych, należy uznać, że przenoszony na skutek Podziału Spółki Dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący segment działalności (...) stanowi ZCP w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, co uzasadnia poniższe.

Segment działalności (...) jako zespół składników

Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia „zespołu składników materialnych i niematerialnych” tworzących ZCP, niemniej jednak przyjmuje się, że składniki materialne i niematerialne (w tym zobowiązania) tworzą ZCP, jeżeli są one w takich wzajemnych relacjach, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Stanowisko takie potwierdził Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w:

interpretacji indywidualnej z 8 września 2023 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.390.2023.5.AKA, w ramach której wskazał, iż: „zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego”,

interpretacji indywidualnej z 9 czerwca 2022 r. sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.227.2022.1.KT, w ramach której organ wskazał, iż: „przedsiębiorstwo jest nie tylko sumą składników materialnych/niematerialnych, lecz ich zorganizowanym zespołem, tzn. składniki te powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie tylko o zbiorze pewnych elementów”.

Warunek realizacji określonych zadań gospodarczych zawarty w definicji ZCP oznacza, iż składniki materialne i niematerialne (ich zespół) muszą być przeznaczone w obrębie istniejącego przedsiębiorstwa do realizacji określonych zadań gospodarczych. Aby składniki majątku mogły być zakwalifikowane jako ZCP, konieczne jest, aby były one faktycznie wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej.

Zgodnie z założeniami przedstawionymi w uchwale oraz planie podziału Spółki Dzielonej, określone materialne i niematerialne składniki majątkowe Spółki Dzielonej zostaną przeniesione na rzecz Spółki Nowo Zawiązanej poprzez ich wydzielenie w ramach Majątku (...).

W ocenie Zainteresowanych, zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących segment działalności (...) stanowi zespół składników przeznaczonych do realizacji określonego, istotnego na tle ogólnej działalności Spółki Dzielonej celu gospodarczego, tj. prowadzenia działalności dystrybucji energii elektrycznej.

W konsekwencji składniki materialne i niematerialne (takie jak: wszelkiego rodzaju aktywa trwałe, wartości niematerialne i prawne, prawa i obowiązki wynikające z umów, decyzji i postępowań administracyjnych) nie stanowią przypadkowego zbioru, lecz pozostają w ścisłych zależnościach funkcjonalnych. Wszystkie aktywa, (w tym środki trwałe i wartości niematerialne i prawne) służą zasadniczo prowadzeniu działalności w ramach segmentu działalności (...).

W wyniku podziału przez wydzielenie na Spółkę Nowo Zawiązaną przeniesione zostaną składniki majątku związane z działalnością w zakresie dystrybucji energii elektrycznej, które są niezbędne do prowadzenia samodzielnej działalności polegającej na dystrybucji energii elektrycznej do odbiorców końcowych, jak również prawa i obowiązki z umów zawartych przez Spółkę Dzieloną, niezbędnych do prowadzenia samodzielnej działalności dystrybucyjnej.

Zdaniem Zainteresowanych, przenoszony do Spółki Nowo Zawiązanej zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących segment działalności (...) stanowi tym samym wystarczające zaplecze do kontynuacji w ramach Spółki Nowo Zawiązanej działalności prowadzonej dotychczas przez Spółkę Dzieloną w tym zakresie. Przesądza to o możliwości stwierdzenia, że służą one realizacji określonych zadań gospodarczych.

Potwierdza to m.in. fakt, że aktualnie Spółka Dzielona prowadzi działalność dystrybucyjną w ramach segmentu (...), osiągając przychody z umów zawieranych w zakresie dystrybucji energii elektrycznej oraz ponosząc koszty z nimi związane. Natomiast po wydzieleniu segmentu działalności (...) do Spółki Nowo Zawiązanej, wspomniana działalność będzie kontynuowana przez Spółkę Nowo Zawiązaną, a Spółka Dzielona zaprzestanie działalności w tym zakresie.

W rezultacie Spółka Nowo Zawiązana będzie zdolna, przy wykorzystaniu otrzymanego na skutek Podziału, zespołu składników materialnych i niematerialnych, w postaci segmentu działalności (...), a także w oparciu o zawarte umowy, wykonywać określone zadania gospodarcze, tj. prowadzić działalność w zakresie dystrybucji energii elektrycznej.

Segment działalności (...) - wyodrębnienie organizacyjne

Niezbędne dla uznania określonych składników majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest także ich wyodrębnienie organizacyjne w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa posiada swoje miejsce w strukturze organizacyjnej, jako dział, wydział, oddział itp.

Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych przedstawianym w interpretacjach indywidualnych, organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące część przedsiębiorstwa powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w istniejącym przedsiębiorstwie, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa, co potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w:

Interpretacji indywidualnej z 15 września 2023 r., sygn. 0112-KDIL3.4012.396.2023.2.MBN, wskazując, iż: „organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa" powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie", a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa”;

interpretacji indywidualnej z 7 kwietnia 2022 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4012.22.2022.3.MAZ, w której organ potwierdza, iż: „wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania”.

Zgodnie z powyższym, w ocenie Zainteresowanych, zespół składników materialnych i niematerialnych obejmujących segment działalności (...) spełnia przesłankę wyodrębnienia organizacyjnego, jako że:

  • działalność (...) jest wyodrębniona w ramach wewnętrznej struktury Spółki Dzielonej, co znajduje odzwierciedlenie m.in. w przyjętej uchwale Zarządu Spółki Dzielonej, w której potwierdzono formalnie wyodrębnienie dwóch segmentów działalności oraz przypisano zasoby służące realizacji każdego z segmentów;
  • segment działalności (...) pełni w ramach Spółki Dzielonej odrębne funkcje do funkcji Elektrowni, tj. prowadzi działalność gospodarczą polegającą na dystrybucji energii elektrycznej, natomiast Elektrownia prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w instalacji odnawialnego źródła energii przy wykorzystaniu odrębnego zespołu składników materialnych i niematerialnych.

Zdaniem Zainteresowanych, przypisane do działalności (...) składniki materialne i niematerialne, w tym zobowiązania, bezsprzecznie stanowią wyodrębnioną organizacyjnie całość w ramach wewnętrznej struktury Spółki Dzielonej. Składniki te posiadają przy tym cechę zorganizowania rozumianą jako możliwość wykonywania określonych zadań gospodarczych. Jak wskazano, składniki materialne i niematerialne przypisane do działalności (...) są związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą i są niezbędne do wykonywania działalności dystrybucyjnej.

Podkreślenia wymaga, że wykonywanie określonych zadań gospodarczych przez (...) może odbywać się bez wewnętrznych działów obsługi księgowej, informatycznej i finansowej przedsiębiorstwa - zadania te mogą (obecnie są i stan ten nie zostanie zmieniony po Podziale) być przedmiotem obsługi dokonywanej przez firmy zewnętrzne (outsourcingowe).

W świetle powyższych okoliczności świadczących o wyodrębnieniu segmentu działalności (...), zdaniem Zainteresowanych, zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przypisanych w ramach Spółki Dzielonej do wyodrębnionej w wewnętrznej strukturze działalności (...) spełnia przesłankę wyodrębnienia organizacyjnego w świetle definicji ZCP z ustawy o VAT.

Segment działalności (...) - wyodrębnienie finansowe

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Powyższe zostało poparte licznymi wyrokami sądów administracyjnych, w tym także Naczelnego Sądu Administracyjnego m.in. w:

wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 grudnia 2019 r., sygn. I FSK 1797/17, w którym sąd potwierdził, że w odniesieniu do wyodrębnienia finansowego „istotne jest, czy prowadzone przez niego (tj. spółkę dzieloną) ewidencje umożliwiają uzyskanie na ich podstawie (wydzielenie z nich) informacji finansowych dotyczących zorganizowanej części przedsiębiorstwa”,

wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 marca 2023 r., sygn. I FSK 2093/18, w którym sąd wskazał, iż: „wystarczająca będzie sytuacja, w której należności i zobowiązania przedsiębiorcy można będzie przypisać na podstawie prowadzonej ewidencji do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W ten sposób spełnia się wymóg wyodrębnienia finansowego, co oznacza, że jest możliwe oddzielenie finansów przedsiębiorstwa i jego zorganizowanej części”.

Zainteresowani wskazują, że segment działalności (...) jest wyodrębniony finansowo, bowiem:

  • do działalności (...) w ramach systemu rachunkowo-księgowego przypisane są poszczególne aktywa i zobowiązania oraz koszty i przychody - co zostało precyzyjnie wskazane w ramach opisu zdarzenia przyszłego, czego przejawem jest możliwość sporządzenia ewidencji prezentujących odrębnie sytuację finansową działalności (...);
  • dla działalność (...) możliwe jest sporządzenie oddzielnych budżetów, strategii finansowej, bilansu oraz rachunków wyników. Zainteresowani wskazują, iż realizując wymogi wynikające z art. 44 ustawy z 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne, wybrane pozycje sprawozdań finansowych Spółka Dzielona już teraz przyporządkowuje do poszczególnych rodzajów działalności na podstawie ewidencji księgowej oraz szczegółowej identyfikacji;
  • dostawcy i klienci są co do zasady różni dla poszczególnych segmentów działalności, co pozwala na alokowanie zobowiązań i należności bezpośrednio do poszczególnych segmentów działalności funkcjonujących w Spółce Dzielonej;
  • możliwe jest zidentyfikowanie przychodów i kosztów związanych z prowadzoną działalnością (...), w szczególności poprzez weryfikację wydatków przypisanych do centrów kosztowych odpowiednich dla danego segmentu działalności oraz przychodów dotyczących prac realizowanych w danym segmencie działalności.

Zdaniem Zainteresowanych, powyższe elementy potwierdzają jednoznacznie o wyodrębnieniu finansowym działalności (...) w ramach Spółki Dzielonej. Ocena Zainteresowanych znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, m.in.:

w interpretacji indywidualnej z dnia 5 września 2023 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.408.2023.2.AWY wskazano, iż wyodrębnienie finansowe ma miejsce, jeżeli „Na Dzień Podziału, ewidencja księgowa będzie umożliwiać przypisanie przychodów, kosztów, aktywów i pasywów do Działalności Wydzielanej oraz Działalności Pozostałej. Na Dzień Podziału będzie możliwe przypisanie aktywów/zobowiązań do danej działalności. W przypadku aktywów/zobowiązań związanych zarówno z Działalnością Wydzielaną, jak i Działalnością Pozostałą, również możliwe będzie przypisanie ich do danej działalności przy zastosowaniu właściwych kluczy alokacji";

natomiast w interpretacji indywidualnej z 7 kwietnia 2022 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4012.22.2022.3.MAZ, wskazano, że: „do Działu [Magazynowania] przypisane były aktywa i pasywa, możliwe było sporządzenie bilansu oraz rachunku zysków i strat z jego działalności. Oznacza to, że działalność Działu Magazynowania była wyodrębniona finansowo w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy".

W świetle powołanych stanowisk Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, a także wskazanych przez Zainteresowanych okoliczności świadczących o wyodrębnieniu finansowym, zdaniem Zainteresowanych segment działalności (...) jest wyodrębniony finansowo z prowadzonego przez Spółkę Dzieloną przedsiębiorstwa.

Segment działalności (...) - wyodrębnienie funkcjonalne

Wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Tym samym, aby część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, to musi on posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielna jednostka gospodarcza. Składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład ZCP muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Istotą uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych za ZCP jest ich funkcjonalne wyodrębnienie. Przesłanka ta była przedmiotem rozważań w licznych wyrokach sądów administracyjnych, interpretacjach organów podatkowych, a także orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej jako: „TSUE”). Zgodnie ze stanowiskiem TSUE, „przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części (...) wymaga, by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej” (por. wyrok TSUE z 10 listopada 2011 r., sygn. C-444/10).

Analogiczne stanowisko jest prezentowane także w orzecznictwie sądów administracyjnych. I tak zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrażonym w wyroku z 24 listopada 2016 r., sygn. akt I FSK 1316/15:

„Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzy zespół składników majątkowych zdolny do prowadzenia niezależnej (samodzielnej) działalności gospodarczej należy rozumieć w ten sposób, że w kształcie, w jakim zespół ten jest zbywany, może on wykonywać określone zadania gospodarcze. Innymi słowy, realizacja określonych zadań gospodarczych możliwa jest z wykorzystaniem tego określonego zespołu składników majątkowych, nie zaś dopiero w połączeniu z innymi składnikami majątkowymi, czy też dopiero w połączeniu z przedsiębiorstwem nabywcy. Nie chodzi tu zatem o zespół składników majątkowych, które po włączeniu do majątku nabywcy i podjęciu określonych działań (np. zatrudnieniu lub wydzieleniu grupy pracowników) będzie mógł funkcjonować jako niezależny zakład (dział, wydział itp.), a o przekazanie takiego zespołu składników majątkowych, który już jest zdolny do samodzielnego funkcjonowania w takim charakterze".

Zainteresowani wskazują, że segment działalności (...) spełnia przesłankę wyodrębnienia funkcjonalnego, ponieważ:

  • segment działalności (...) pełni określone zadania, do których należy przede wszystkich prowadzenie działalności dystrybucyjnej, które zostały dokładnie opisane w ramach opisu zdarzenia przyszłego;
  • w ramach działalności (...) prowadzona jest działalność dystrybucyjna, która jest przedmiotowo oraz funkcjonalnie odrębna od pozostałej działalności Spółki Dzielonej (tj. działalności polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej). Znajduje to odzwierciedlenie także w odrębnych koncesjach, które zostały udzielone Spółce Dzielonej;
  • działalność w ramach (...) będzie kontynuowana w niezmienionej formie przez Spółkę Nowo Zawiązaną po Podziale Spółki Dzielonej, bez jakiejkolwiek przerwy;
  • do działalności (...) przyporządkowane są składniki majątkowe, zasoby, prawa i obowiązki niezbędne do prowadzenia działalności dystrybucyjnej (m.in. środki trwałe, maszyny i urządzenia, wartości niematerialne i prawne, umowy, koncesje);
  • działalność (...) generuje przychody oraz koszty związane z uzyskaniem przychodu, z tytułu działalności dystrybucyjnej w ramach działalność (...).

Powyższe okoliczności potwierdzają, że segment działalności (...) jest przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych i posiada zdolność do funkcjonowania na rynku jako samodzielny podmiot gospodarczy. Segment działalności (...) stanowi i będzie stanowił w momencie Podziału, działające przedsiębiorstwo energetyczne, które będzie zajmowało się dystrybucją energii elektrycznej na podstawie Koncesji (...), na tym samym terenie, z zachowaniem zdolności kontynuacji działalności, bez jakiejkolwiek przerwy w jej prowadzeniu, co jednoznacznie potwierdza jego wyodrębnienie funkcjonalne.

Stanowisko Zainteresowanych znajduje potwierdzenie w linii interpretacyjnej organów podatkowych, przykładowo:

w interpretacji indywidualnej z 6 lipca 2023 r., sygn. 0114-KDIP4-2.4012.237.2023.2.AA, organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, zgodnie z którym „w oparciu o aktualny schemat organizacyjny działalność polegająca na działalności produkcyjnej i przetwórczej podlegająca planowanemu wyodrębnieniu, (...), mogłaby samodzielnie funkcjonować. Ponadto, po planowanym wydzieleniu działalności podmiot przejmujący nie będzie musiał angażować innych składników majątku, które nie są przedmiotem planowanego wydzielenia. Podmiot przejmujący zamierza wykorzystywać opisane zasoby na własne cele produkcyjne w celu zwiększenia mocy produkcyjnej i poszerzenia swojej oferty produktowej”;

w interpretacji indywidualnej z 11 maja 2022 r., sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.57.2022.4.JSZ, w której wskazano: „składniki wchodzące w skład wyodrębnianego zespołu nie są przyporządkowane w sposób przypadkowy, ale tworzą określoną gospodarczo całość pozwalającą na samodzielne prowadzenie działalności”.

W świetle powyżej wskazanych stanowisk organów podatkowych oraz wskazanych przez Zainteresowanych okoliczności świadczących o wyodrębnieniu funkcjonalnym, zdaniem Zainteresowanych, segment działalności (...) jest wyodrębniony z prowadzonego przez Spółkę Dzieloną przedsiębiorstwa także w tym obszarze.

Wewnętrzny podział Spółki Dzielonej na dwa segmenty działalności ma na celu oddzielenie od siebie działalności (...) oraz Elektrowni i skoncentrowanie ich w wyodrębnionych organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie segmentach, które mogą działać jak odrębne przedsiębiorstwa, niezależnie realizujące swoje zadania.

Należy wskazać, że przez wyodrębnienie funkcjonalne, należy rozumieć przypisanie do ZCP takich składników materialnych i niematerialnych, które stanowią kluczowe elementy pozwalające prowadzić działalność gospodarczą w określonym zakresie. Wyodrębnienie funkcjonalne nie oznacza przy tym, że zespół składników materialnych i niematerialnych stanowiących ZCP nie może korzystać ze wsparcia podmiotów trzecich poprzez nabywanie od nich określonych usług, które uzupełniają prowadzoną główną działalność gospodarczą.

Podsumowanie

Podsumowując stanowisko własne Zainteresowanych, w świetle wyżej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego oraz powołanych przepisów prawa, należy stwierdzić, że zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących (...) stanowi ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, tj. stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonego celu gospodarczego (prowadzenia działalności (...)), który jest wyodrębniony w wewnętrznej strukturze Spółki Dzielonej na płaszczyźnie:

  • organizacyjnej, tj. stanowi wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania;
  • finansowej, tj. na podstawie prowadzonej przez Spółkę Dzieloną ewidencji księgowej możliwe jest przyporządkowanie przede wszystkim osiąganych przychodów, ponoszonych kosztów, a także zobowiązań do wyodrębnionej działalności;
  • funkcjonalnej, tj. opisany we wniosku zespół składników materialnych i niematerialnych stanowiących segment działalności (...) jest wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań gospodarczych, a gospodarczą niezależność tego segmentu wzmacnia organizacyjne i finansowe wyodrębnienie przypisanych do działalności (...) składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań.

Należy wskazać, że segment działalności (...), która będzie wydzielana do Spółki Nowo Zawiązanej stanowi zbiór powiązanych ze sobą wzajemnie elementów składających się na majątek Spółki Dzielonej, będąc zdolnym do kontynuacji działalności (...) po wydzieleniu ze Spółki Dzielonej. Transakcji tej będzie towarzyszyło przeniesienie odpowiednich zasobów, pozwalających na generowanie przychodów i podejmowanie decyzji gospodarczych z uwzględnieniem odpowiednich czynników wewnętrznych i zewnętrznych, a tym samym będzie miało miejsce dalsze funkcjonowanie segmentu działalności (...), niezależnie od Elektrowni, w nowej strukturze w ramach Spółki Nowo Zawiązanej.

W związku z powyższym, Zainteresowani wnoszą o uznanie ich stanowiska w sprawie za prawidłowe, tj. potwierdzenie, że zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący (...), który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na skutek Podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie, zostanie wydzielony do Spółki Nowo Zawiązanej, stanowi ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, tj. należy go uznać za organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w ramach Spółki Dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania, w związku z czym do czynności tej nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, ponieważ będzie ona stanowić transakcję zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania nr 2

Zgodnie z zasadą ogólną zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W związku z powyższym, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest uzależnione od spełnienia następujących przesłanek:

i.odliczenia może dokonać podatnik podatku VAT;

ii.towary oraz usługi, z których nabyciem podatek został naliczony są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Ponadto, podatnik będzie uprawniony do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych wymienionych w art. 88 ustawy o VAT.

W myśl art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowana albo jest zwolniona od podatku.

Ponadto, na podstawie art. 106b ust. 1 pkt. 1 ustawy o VAT, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

W myśl art. 2 pkt 22 oraz art. 106a pkt 1 ustawy o VAT przez sprzedaż na potrzeby ww. przepisu zasadniczo rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Tym samym, stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

A zatem obowiązek wystawienia faktury wynikający z przywołanego wyżej art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT nie ma zastosowania do przedstawionego zdarzenia przyszłego, tj. Podziału przez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowiącej (...), jako transakcji pozostającej poza zakresem VAT.

Podsumowanie

W konsekwencji opisanego zdarzenia przyszłego, w razie potwierdzenia stanowiska Wnioskodawców, tj. potwierdzenia, że zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący (...), który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na skutek Podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie, zostanie wydzielony do Spółki Nowo Zawiązanej, stanowi ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, zastosowania nie znajdą przepisy ustawy o VAT, w konsekwencji nie wystąpi podatek naliczony, jak również prawo do jego odliczenia.

Reasumując, w ocenie Zainteresowanych, w przypadku uznania, że (...) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, w związku z czym do czynności Podziału nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, Spółka Nowo Zawiązana nie będzie uprawniona do odliczenia podatku naliczonego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe w zakresie:

  • uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych tworzących segment (...) za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a w konsekwencji wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy, przeniesienia ww. segmentu ze Spółki Dzielonej do Spółki Nowo Zawiązanej w ramach Podziału przez wydzielenie, oraz
  • braku prawa Spółki Nowo Zawiązanej do odliczenia podatku naliczonego VAT z tytułu nabycia ww. zespołu składników materialnych i niematerialnych stanowiącego ZCP.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Końcowo informuje, że obecny publikator ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług to: (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.).

Ponadto publikator ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych to: (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18).

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywiste zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Ze względu na autonomiczność prawa podatkowego i odrębność uregulowań prawnych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych i podatku VAT rozstrzygnięcie przyjęte w niniejszej interpretacji dot. opodatkowania zbywanych składników majątkowych tworzących segment (...) jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa pozostaje bez wpływu na rozstrzygnięcie przyjęte w tym zakresie na gruncie przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

A. sp. z o.o. (Zainteresowana będąca stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00