Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 grudnia 2015 r., sygn. IV SA/Wa 2131/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Paweł Groński (spr.), Sędziowie sędzia WSA Agnieszka Wójcik, sędzia WSA Teresa Zyglewska, Protokolant sekr. sąd. Marek Lubasiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi M. W. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia opłaty za udostępnienie materiałów do zgłoszonej pracy geodezyjnej oddala skargę
Uzasadnienie
[...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego decyzją z [...] maja 2015 r. nr [...], zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przez M. W. - prowadzącą działalność gospodarczą pod nazwą Usługi Geodezyjne M. W. z siedzibą w S., utrzymał w mocy decyzję Starosty [...] z dnia [...] listopada 2014 r., znak: [...] o ustaleniu skarżącej - wykonawcy prac geodezyjnych opłaty za uwierzytelnienie mapy dla celów projektowych (w liczbie 3 egzemplarzy) w związku z przekazaniem dokumentacji geodezyjnej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Z okoliczności faktycznych sprawy wynika, że M. W. w dniu [...] września 2014 r. do [...] Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w L. wpłynął wniosek geodety M. W. o uwierzytelnienie dokumentów opracowanych przez wykonawcę prac geodezyjnych w związku z przekazaniem dokumentacji geodezyjnej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego tj. mapy do celów projektowych dla działek o numerach ewidencyjnych [...] i [...] położonych w miejscowości M., nr ewidencyjny zgłoszenia [...] w liczbie 3 egzemplarzy.
Po otrzymaniu Dokumentu Obliczenia Opłaty nr [...] dniu [...] września 2014 r. M. W. zwróciła się do [...] Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z wnioskiem o ustalenie wysokości tej opłaty w decyzji administracyjnej, na podstawie art. 40 f ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2010 r., Nr 193, poz. 1287 ze zm.). Wnioskodawczyni stwierdziła, że nie jest zobowiązana do uiszczenia tej opłaty, ponieważ w przypadku zgłoszenia pracy geodezyjnej opatrzenie dokumentów odpowiednimi klauzulami następuje z urzędu, a żaden z przepisów ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne nie stanowi, jakoby czynność ta związana była z koniecznością uiszczenia opłaty za uwierzytelnienie. Zdaniem skarżącej wysokość należnej opłaty oraz sposób jej obliczenia są wadliwe z uwagi na niezastosowanie współczynnika [...] oraz przyjęcie błędnej jednostki rozliczeniowej.