Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 6 listopada 2019 r., sygn. II SA/Rz 916/19
Oświata
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Magdalena Józefczyk Sędziowie NSA Małgorzata Wolska /spr./ WSA Elżbieta Mazur - Selwa Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 listopada 2019 r. sprawy ze skargi Publicznej Szkoły Podstawowej na uchwałę Rady Gminy z dnia [...] maja 2019 r. nr [...] w przedmiocie niewyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały; II. zasądza od Rady Gminy na rzecz strony skarżącej Publicznej Szkoły Podstawowej kwotę 797 zł /słownie: siedemset dziewięćdziesiąt siedem złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu [...] maja 2019 r. Rada Gminy [...] działając na podstawie art. 25 ust. 2 zdanie 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U.
z 2019 r., poz. 506 ze zm., zwana dalej "u.s.g.") podjęła uchwałę Nr [...] w sprawie niewyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radną A. M. nawiązanego z pracodawcą - Publiczna Szkoła Podstawowa w [...].
W uzasadnieniu uchwały Rada Gminy wskazała, że dnia [...] lutego 2019 r. pracodawca - Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w [...], zwrócił się z wnioskiem o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem A. M., która jest radną. Jako powód rozwiązania stosunku pracy wskazano nieprzestrzeganie ograniczenia dodatkowego zatrudnienia przez nauczyciela wynikającego z art. 222 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2017 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2107 r., poz. 60 ze zm. - zwana dalej "ustawą"). Organ wskazał też, że pracodawca rozwiązał umowę o pracę
z radnym w kwietniu 2019 r. w trybie wypowiedzenia, od którego pracownik wniósł pozew do Sądu. Sprawa przed sądem pracy nie została jeszcze zakończona.
W dalszej części, powołując się na zapisy art. 25 ust. 2 u.s.g. Rada wskazała, że żaden z zarzutów skierowanych przeciwko radnej (w piśmie pracodawcy) nie dotyczy jakichkolwiek zdarzeń mających związek z wykonywaniem mandatu radnego. W tej sytuacji rada dysponuje swobodą w podejmowaniu rozstrzygnięcia zarówno co do udzielenia jak i odmowy udzielenia zgody, jednak przy uwzględnieniu stanu faktycznego sprawy i wszystkich okoliczności.