Wyrok SN z dnia 7 października 2014 r., sygn. I PK 38/14
1. Dopuszczalne jest wypowiedzenie stosunku pracy z mianowanym pracownikiem naukowym PAN bez konieczności stosowania odpowiedzialności dyscyplinarnej, nawet w przypadku gdy przyczyna wypowiedzenia mieści się w przesłance wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.
2. "Ważna przyczyna" rozwiązania stosunku pracy z mianowanym nauczycielem akademickim nie może być utożsamiana z uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony z tego powodu, że w zaskarżonym wyroku ocenę prawną zredukowano do zasadności z art. 45 § 1 k.p.
3. Szczególnie rażące naruszenie zasad etyki, stanowiące uchybienie godności pracownika nauki, przez mianowanego samodzielnego pracownika nauki, jest "inną ważną przyczyną" wypowiedzenia stosunku pracy (art. 101 ust. 4 ustawy o PAN).
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący)
SSN Bogusław Cudowski (sprawozdawca)
SSN Zbigniew Myszka
w sprawie z powództwa M. K. przeciwko Instytutowi [...] o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 7 października 2014 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 23 sierpnia 2013 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego Sądowi Okręgowemu w K.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 12 lutego 2013 r. Sąd Rejonowy w K. oddalił powództwo M. K. w sprawie o przywrócenie do pracy.
Ustalono, że powód był zatrudniony u strony pozwanej od 1977 r. W związku z wejściem w życie ustawy o Polskiej Akademii Nauk, 1 października 2010 r. został mianowany na stanowisko profesora zwyczajnego w Instytucie [...]. Akt ten stanowił kontynuację wcześniej zawartego w drodze mianowania stosunku pracy na tym stanowisku na podstawie aktu mianowania. Powód był kierownikiem Zakładu [...] stanowiącego część Oddziału [...] kierowanego przez S. J.