Wyrok WSA w Łodzi z dnia 23 marca 2017 r., sygn. III SA/Łd 746/16
Geodezja i kartografia; Administracyjne postępowanie
Dnia 23 marca 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Alberciak, Sędziowie Sędzia NSA Janusz Nowacki (spr.), Sędzia NSA Teresa Rutkowska, , Protokolant pomocnik sekretarza Blanka Kuźniak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 marca 2017 roku sprawy ze skargi E. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania rozgraniczeniowego oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P., po rozpatrzeniu odwołania E. M. od decyzji Burmistrza S. z dnia [...] umarzającej postępowanie rozgraniczeniowe, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. utrzymało zaskarżoną decyzję w mocy.
W uzasadnieniu organ II instancji podniósł, że wnioskiem z dnia 7 października 2014 r. (data wpływu do Urzędu Miejskiego w S. - 8 października 2014 r.) E. M. wystąpił do Burmistrza S. o dokonanie rozgraniczenia pomiędzy nieruchomościami położonymi w obrębie U.: oznaczoną w ewidencji gruntów numerem działki 140/1 stanowiącą jego własność, a oznaczoną w ewidencji gruntów numerem działki 140/2 stanowiącą własność J. M. Postanowieniem z dnia [...] października 2014 r. zostało wszczęte postępowanie rozgraniczeniowe. Pismem z dnia 17 października 2014 r. Burmistrz S. upoważnił geodetę uprawnionego K. S. do przeprowadzenia czynności ustalenia przebiegu granic. Decyzją z dnia [...] czerwca 2015 r., działając na podstawie art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r., poz. 520, ze zm.), zwanej dalej p.g.k. Burmistrz S. orzekł o umorzeniu postępowania rozgraniczeniowego w celu przekazania sprawy rozgraniczenia nieruchomości do rozpatrzenia sądowi powszechnemu.
Uwzględniając odwołanie E. M., decyzją z dnia [...] września 2015 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję organu I instancji i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia temu organowi. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało, że na podstawie zgromadzonej w sprawie dokumentacji przedwczesne było wydanie przez organ I instancji decyzji kończącej postępowanie rozgraniczeniowe. Organ ten nie wykazał, że w sprawie nie zachodzą przesłanki do wydania decyzji, o której mowa w art. 33 ust. 1 p.g.k., a tym samym, że zachodzą przesłanki do umorzenia postępowania rozgraniczeniowego i skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego.