Kontrole w firmie
Zdarzeniem budzącym obawę u przedsiębiorcy jest kontrola w firmie. Zwykle przyczyną obawy jest niewiedza na temat uprawnień i obowiązków obydwu stron postępowania. W najnowszym numerze "Poradnika" omawiamy postępowania kontrolne w firmie, przeprowadzane przez organy podatkowe, ZUS i inspekcję pracy.
W pierwszej części opracowania przedstawiamy omówienie poszczególnych etapów kontroli podatkowej. Prezentujemy również wzory dokumentów, które są okazywane w trakcie kontroli podatkowej przez kontrolujących, a także wzory oświadczeń, które mogą być składane przez kontrolowanych podatników.
W drugiej części zajmujemy się kontrolą przeprowadzaną przez ZUS. Omawiamy w niej, jakie prawa i obowiązki ma płatnik składek podczas kontroli oraz krok po kroku przedstawiamy procedurę kontroli.
W trzeciej części przedstawiamy kontrolę przez inspektora pracy. Wywołuje ona wiele obaw wśród osób odpowiedzialnych za kadry, księgowość oraz bhp w zakładzie pracy. Można ich uniknąć, znając wcześniej swoje prawa i obowiązki oraz zakres zagadnień podlegających kontroli inspektora.
Zapraszamy do lektury.
Kontrola podatkowa
Kontrolowani przedsiębiorcy spotykają się często z naruszeniami prawa przez pracowników organów podatkowych podczas dokonywania poszczególnych czynności kontrolnych. W takich sytuacjach istotne jest, aby kontrolowani podatnicy mieli świadomość praw przysługujących im w trakcie kontroli podatkowej. Ich pozycja jako strony postępowania jest bowiem zawsze niższa od pozycji przedstawicieli organów podatkowych. Przedstawiamy omówienie poszczególnych etapów kontroli podatkowej. Prezentujemy również wzory dokumentów, które są okazywane w trakcie kontroli podatkowej przez kontrolujących, a także wzory oświadczeń, które mogą być składane przez kontrolowanych podatników.
Kontrola podatkowa w firmie
W trakcie kontroli podatkowej podatnicy zwykle przyjmują postawę, której charakterystyczną cechą jest przewaga "obrony" nad "atakiem". Rzadziej spotyka się zachowania dążące do równowagi "ataku" i "obrony", a niezmiernie rzadko podatnicy (i ich pełnomocnicy) decydują się na strategię, w której panuje przewaga woli "ataku" nad "obroną". Mimo to należałoby rekomendować właśnie trzecią z ww. postaw. Doświadczenia postępowań podatkowych skłaniają do wyboru strategii "przewagi ataku nad obroną". Tylko "atak" profesjonalnego pełnomocnika procesowego umocowanego przez przedsiębiorcę - podatnika daje jakiekolwiek szanse na pozyskanie równowagi sił procesowych. Organy podatkowe dysponują bowiem pełnym aparatem przymusu państwowego, wspomaganego powszechnym panowaniem w procedurze podatkowej zasady domniemania winy podatników, oraz rzeszą urzędników, których podstawowym celem krótkoterminowym jest dążenie do pomnażania przychodów państwa.