ZWOLNIENIE DYSCYPLINARNE
l przyczyny rozwiązania umowy
Jakub Kaniewski
aplikant adwokacki
l moment rozwiązania umowy
l termin rozwiązania umowy
Sąd Najwyższy ponad 300 razy wypowiadał się na temat prawidłowego stosowania zwolnienia dyscyplinarnego. Ta liczba orzeczeń wskazuje, jak dyskusyjna jest kwestia rozwiązania umowy o pracę w tym trybie.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, zwane wypowiedzeniem dyscyplinarnym, może nastąpić tylko w ściśle określonych przepisami przypadkach. Ma ono szczególny charakter, jest bowiem najbardziej bolesne dla pracownika - oznacza natychmiastowe zakończenie stosunku pracy.
W przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy powinno zostać sporządzone na piśmie i zawierać bardzo precyzyjne powody wskazujące konkretne zachowania pracownika, które zdaniem pracodawcy uzasadniają rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym. Nie wystarczy jedynie wskazanie w piśmie zawierającym oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę art. 52 k.p.
Rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia.
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie (art. 52 § 1 k.p.):
l ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych (pkt 1),
l popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem (pkt 2),
l zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku (pkt 3).
Wśród okoliczności stanowiących przykład ciężkiego, zawinionego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych można wskazać m.in.:
l odmowę wykonania polecenia służbowego (wyrok SN z 5 lipca 2005 r., I PK 176/04, M.P.Pr. 2006/2/81),
podejmowanie działalności konkurencyjnej (wyrok SN z 5 kwietnia 2005 r., I PK 208/04, OSNP 2006/1-2/3),