Od początku roku właściciele i zarządcy budynków w Polsce mogą założyć i prowadzić Cyfrową Książkę Obiektu Budowlanego
Książka Obiektu Budowlanego dotychczas posiadała wyłącznie formę papierową, ale od 1 stycznia 2023 r. w ramach kolejnego kroku cyfryzacji w budownictwie właściciele i zarządcy budynków mogą już prowadzić książkę w postaci elektronicznej w systemie c-KOB.
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że Cyfrową Książkę Obiektu Budowlanego można w prosty sposób założyć i prowadzić w systemie c-KOB dostępnym pod adresem: c-kob.gunb.gov.pl system umożliwia wprowadzanie informacji o ekspertyzach i badaniach technicznych oraz danych dotyczących okresowych kontroli określonych w art. 62 Prawa budowlanego.
Prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego w wersji elektronicznej umożliwia gromadzenie i szybkie udostępnianie danych dotyczących nieruchomości uprawnionym służbom. C-KOB ma podwyższyć standard bezpieczeństwa obiektów budowlanych i umożliwić szybsze przeciwdziałanie zagrożeniom wywołanym niewłaściwym korzystaniem z nieruchomości oraz powodowanym czynnikami atmosferycznymi i technicznymi związanymi ze stanem obiektu budowlanego.
GUNB wskazuje, że system c-KOB jest też bardzo korzystny dla właścicieli i zarządców nieruchomości, a jego podstawowe zalety to:
- pełna kontrola nad aktualnością przeglądów,
- funkcja powiadamiania o zbliżających się kontrolach i przeglądach okresowych,
- szybki i bezpośredni dostęp do dokumentów z dowolnego miejsca,
- łatwa edycja danych,
- automatyczne przekazywanie wymaganych dokumentów organom,
- niwelowanie ryzyka pracy w obiektach bez aktualnych przeglądów,
- niwelowanie kosztów związanych z karami za użytkowanie obiektów bez aktualnych przeglądów,
- zmniejszenie ryzyka wystąpienia katastrofy budowlanej.
Urząd zapewnia, że do korzystania z aplikacji c-KOB nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu, czy oprogramowania. Wystarczy komputer i przeglądarka internetowa, dostępna jest też wersja mobilna na smartfony do pobrania bezpłatnie ze sklepu Play lub AppleStore.
GUNB przypomina, że:
- obowiązek prowadzenia Książki Obiektu Budowlanego obejmuje:
- budynki wielorodzinne,
- przemysłowe,
- hale,
- sklepy,
- budynki fabryczne;
- z obowiązku prowadzenia Książki Obiektu Budowlanego zwolnione są:
- domy jednorodzinne, garaże, wiaty i inne budynki w zabudowie jednorodzinnej,
- drogi i mosty,
- obiekty na zgłoszenie, dla których nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę – wymienione w art. 29 ust. 1 i ust. 2 Prawa budowlanego.
Właściciel lub zarządca nieruchomości ma obowiązek założyć Książkę Obiektu Budowlanego w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji organu nadzoru budowlanego o pozwoleniu na jej użytkowanie.
GUNB wyjaśnia, że aby rozpocząć korzystanie z aplikacji, właściciele i zarządcy nieruchomości muszą uzyskać dostęp do systemu przez zalogowanie się w c-KOB z wykorzystaniem usługi tzw. Węzła Krajowego (login.gov.pl).
Redakcja INFORLEX