Jakie zmiany w rachunkowości czekają przedsiębiorców w 2025 roku
Od 1 stycznia 2025 roku wzrosną limity w rachunkowości, które zobowiązują przedsiębiorców do prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz poddania sprawozdania finansowego obowiązkowemu badaniu. Osoby fizyczne, wspólnicy spółek cywilnych, spółki jawne osób fizycznych i spółki partnerskie będą prowadzić księgi rachunkowe jeżeli ich przychody netto osiągną co najmniej równowartość 2,5 mln euro, a nie jak obecnie 2 mln euro. Już teraz warto sprawdzić, czy przychody nie przekroczą nowych progów, co wiązałoby się z koniecznością przejścia na pełną księgowość.
paragraf prawo ustawa
Wyższy limit dla prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2025 r.
Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami ustawy o rachunkowości, pełną księgowość są zobowiązane prowadzić osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz przedsiębiorstwa w spadku działające zgodnie z ustawą z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (Dz. U. z 2021 r. poz. 170) - jeżeli ich przychody za poprzedni rok obrotowy wynoszą co najmniej równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro.
Na mocy nowelizacji ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustawy powyższy próg wzrośnie o 25% od 1 stycznia 2025 r.
Od 1 stycznia 2025 roku limit zobowiązujący do prowadzenia ksiąg rachunkowych wyniesie 2,5 mln euro przychodów netto. Do przeliczenia na złotówki stosujemy średni kurs euro z dnia 1 października 2024 roku, który w tym roku wyniósł 4,2846 zł. Limit wyniesie wówczas 10 711 500 zł.
Co istotne, nowelizacja zmienia również „rachunkową” definicja przychodów netto, które są brane pod uwagę przy obliczaniu tego limitu. Z kategorii przychodów netto usunięto m. in. przychody z operacji finansowych. Oznacza to, że już nie należy uwzględniać przychodów z operacji finansowych przy liczeniu kwoty przychodów netto w celu porównania ich z limitem 2 500 000 euro.
Największe korzyści z tej zmiany odczują małe firmy, które unikną kosztów związanych z prowadzeniem pełnej księgowości. Pełna księgowość wymaga bowiem rejestrowania wszystkich operacji gospodarczych, a także wiąże się z koniecznością sporządzenia na koniec roku obrotowego sprawozdania finansowego.
Podwyższenie limitów badania sprawozdań finansowych
Oprócz podwyższenia limitu przychodów dla pełnej księgowości nowelizacja zmienia również przepisy dotyczące obowiązku badania sprawozdań finansowych przez biegłych rewidentów.
Obowiązek badania sprawozdania tzw. pozostałych jednostek wystąpi, gdy w roku obrotowym, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe, spełnione będą co najmniej dwa z następujących warunków:
suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła u nich równowartość w walucie polskiej co najmniej 3 125 000 euro (obecnie 2 500 000 euro),
przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 6 250 000 euro (obecnie 5 mln euro),
średnioroczne zatrudnienie w tych jednostkach w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób (ten warunek pozostanie bez zmian).
Nowe limity będą miały zastosowanie do roku obrotowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2024 r., przy czym na potrzeby ustalenia spełnienia warunku uwzględniane będą przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów osiągnięte w poprzednim roku obrotowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2023 r.
- art. 2 ust. 1 pkt 2, art. 2 ust. 2, art. 3 ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 120; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1685
- art. 1 pkt 1 lit. a i lit. b ustawy z 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (ustawa czeka na podpis prezydenta i publikację)
Oprac. Katarzyna Bogucka
Więcej informacji na temat nadchodzących ZMIAN W PRAWIE znajdziesz w INFORLEX:
Jak przygotować się do zmian 2025 w podatkach i rachunkowości >>>
Od 1 stycznia 2025 r. wyższy limit przychodów zobowiązujących do prowadzenia ksiąg rachunkowych >>>