Ważne dla podatników
ZMIANY W PRAWIE
Minimalny CIT
W 2024 r. zaczęły obowiązywać przepisy o minimalnym podatku dochodowym, zawarte w art. 24ca ustawy o CIT. Podatek ten jest płatny w momencie rozliczenia rocznego, a więc po raz pierwszy – do końca marca 2025 r.
Dotyczy on podatników, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o CIT (czyli polskich rezydentów podatkowych), i podatkowych grup kapitałowych, jeżeli w roku podatkowym: ponieśli oni stratę ze źródła przychodów innych niż zyski kapitałowe albo ich podatkowa rentowność, czyli udział dochodów w przychodach (nie są brane pod uwagę zyski kapitałowe), w żadnym z trzech lat podatkowych bezpośrednio poprzedzających rok podatkowy nie wyniosła co najmniej 2 proc. (art. 24ca ust. 14 pkt 9). Stawka minimalnego CIT wynosi 10 proc. podstawy opodatkowania obliczonej zgodnie z art. 24ca ust. 3 ustawy o CIT.
Podatku minimalnego nie płacą podatnicy wymienieni w art. 24ca ust. 14 ustawy o CIT.
▶ KOMENTARZ: Przepisy o podatki minimalnym od początku budziły kontrowersje, a zwłaszcza pierwsze próby jego wprowadzenia w 2021 r. w ramach tzw. Polskiego Ładu. Przepisy były bardzo skomplikowane, a na dodatek objęto nimi branże, które z założenia nie są rentowne, bo nie są nastawione na zysk (gospodarka komunalna, działalność lecznicza). Z tego powodu wejście w życie minimalnego CIT było zawieszone na dwa lata, aż do 2024 r. Największe mankamenty tej daniny dadzą o sobie znać prawdopodobnie w 2025 r., gdy po raz pierwszy podatek ten trzeba będzie rozliczyć, zasadniczo do 31 marca 2025 r.
• art. 3 ust. 1, art. 24ca ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1717)
Nowe wymogi dla dostawców usług płatniczych
Od 1 lipca 2024 r. nowe obowiązki mają operatorzy platform internetowych, za pośrednictwem których są oferowane towary i usługi (w tym najmu nieruchomości i środków transportu).
Wcześniej, bo już z początkiem 2024 r., zaczęły obowiązywać inne wymogi, które zobowiązują dostawców usług płatniczych do ewidencjonowania płatności transgranicznych i danych o odbiorcy, jeżeli w ciągu kwartału świadczą oni usługi płatnicze odpowiadające ponad 25 płatnościom transgranicznym na rzecz tego samego odbiorcy płatności. Wynika to z art. 110b ustawy o VAT.