Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 21 czerwca 2022 r., sygn. P 3/21

      Rozpoznawanie odwołań od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez sądy powszechne

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 30 czerwca 2021 r., sygn. K 32/15

      Kontrola operacyjna-ograniczenie materiału dołączanego do wniosku o jej zarządzenie przez sąd wyłącznie do tego uzasadniającego potrzebę jej zarządzenia,określenie maksymal. czasu jej trwania; możliwość złożenia zażalenia na postanowienie o jej zarządzeniu

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 16 lipca 2009 r., sygn. Ts 180/08

      Brak jest podstaw do przyjęcia, że wydanie orzeczenia o akcie normatywnym, który utracił moc obowiązującą przed wydaniem orzeczenia, jest konieczne dla ochrony konstytucyjnych wolności i praw.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 13 maja 2009 r., sygn. Ts 77/07

      Samorząd terytorialny nie może być traktowany jako usługodawca. Ustalanie opłat za holowanie, a także wyznaczenie przez starostę jednostek świadczących usługi holowania pojazdów jest przejawem władztwa samorządowego, a częściowo wynika z kompetencji prawotwórczych jednostek samorządowych. Nieporozumieniem jest wyprowadzenie z tych kompetencji wniosku, stwierdzającego, że starosta staje się stroną stosunku

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 12 maja 2009 r., sygn. Tw 37/08

      Trybunał Konstytucyjny w procedurze hierarchicznej kontroli norm nie dysponuje instrumentarium prawnym, którego zastosowanie pozwoliłoby badać, czy stan faktyczny kreowany przez zaskarżony przepis pozostaje w granicach wyznaczonych przez zasady, wartości lub normy konstytucyjne. Trybunał Konstytucyjny nie może zatem rozstrzygać o legalności, gospodarności, rzetelności, a tym bardziej celowości repartycji

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 5 maja 2009 r., sygn. Ts 76/07

      Jednym ze sposobów rozwiązania umowy OC jest trwała i zupełna utrata posiadania pojazdu mechanicznego w okolicznościach niepowodujących zmiany posiadacza, która jednak musi zostać udokumentowana z uwzględnieniem art. 79 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, ze zm).

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 8 kwietnia 2009 r., sygn. Tw 19/08

      W procesie ustalenia i wniesienia opłaty eksploatacyjnej (art. 84 ust. 1-7 w zw. z art. 86 ust. 1 prawa geologicznego i górniczego) rola gminy jest jedynie bierna. Jako beneficjent opłaty eksploatacyjnej gmina, nie może odmówić jej przyjęcia, , jedynie wyjątkowo - w razie aktywności nadzorczej organu koncesyjnego - może wziąć udział w postępowaniu ustalającym prawidłową wysokość tejże opłaty.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 7 kwietnia 2009 r., sygn. Tw 7/09

      Przedstawiciel (pełnomocnik) wnioskodawcy, również podmiot sporządzający czy podpisujący wniosek, jest zobowiązany do działania w granicach i w zakresie udzielonego mu umocowania. Nie posiada kompetencji do samodzielnego kształtowania tak przedmiotu, jak i wzorców kontroli, gdyż wiąże go treść uchwały podmiotu legitymowanego do wystąpienia z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 7 kwietnia 2009 r., sygn. Ts 218/07

      Funkcja represyjna nie jest zasadniczym celem art. 92 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874, ze zm.) Kara pieniężna wprowadzona przez ten przepis nie sprowadza się do wyrządzenia osobistej dolegliwości za naruszenie fundamentalnych zasad współżycia ludzi w społeczeństwie, ale ma zagwarantować należyte prowadzenie działalności gospodarczej

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 23 marca 2009 r., sygn. Ts 373/08

      Można mówić o 'ostatecznym orzeczeniu', jeśli działanie organów sądowych i administracyjnych przybiera władczy charakter i określa sytuację prawną indywidualnie określonego podmiotu.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 24 marca 2009 r., sygn. Ts 131/08

      Zarzut niekonstytucyjności może dotyczyć zarówno tego, co ustawodawca w danym akcie unormował, jak i tego, co w akcie pominął, choć postępując zgodnie z Konstytucją, powinien był unormować.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 23 marca 2009 r., sygn. Ts 368/08

      Do istoty orzeczenia o wolnościach, prawach lub obowiązkach jednostki należy zawsze jego wiążący charakter, wyrażający się w powstaniu, zmianie lub zniesieniu obowiązków, ciążących na określonych podmiotach.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 23 marca 2009 r., sygn. Ts 369/08

      Do orzeczeń o wolnościach, prawach lub obowiązkach należy zaliczyć również rozstrzygnięcia, które autorytatywnie stwierdzają istnienie obowiązku lub uprawnienia, jeżeli rozstrzygnięcia te mają znaczenie dla realizacji określonych uprawnień lub obowiązków jednostki.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 23 marca 2009 r., sygn. Ts 370/08

      Przedmiotem skargi może stać się wyłącznie przepis stanowiący podstawę ostatecznego orzeczenia.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 23 marca 2009 r., sygn. Ts 371/08

      Naruszenia konstytucyjnie chronionych praw i wolności w skardze konstytucyjnej może mieć miejsce tylko wtedy, gdy sąd lub organ administracji publicznej przez wydanie wyroku, ostatecznej decyzji lub innego ostatecznego rozstrzygnięcia orzekł o tych prawach i wolnościach.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 23 marca 2009 r., sygn. Ts 376/08

      Przedmiotem skargi może stać się wyłącznie przepis stanowiący podstawę ostatecznego - w rozumieniu art. 79 ust. 1 Konstytucji - orzeczenia.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 23 marca 2009 r., sygn. Ts 374/08

      Naruszenie konstytucyjnie chronionych praw i wolności ma miejsce tylko wtedy, gdy sąd lub organ administracji publicznej przez wydanie wyroku, ostatecznej decyzji lub innego ostatecznego rozstrzygnięcia orzekł o tych prawach i wolnościach.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 23 marca 2009 r., sygn. Ts 365/08

      Kontrola konstytucyjności zainicjowana skargą konstytucyjną nie może abstrahować od konkretnego rozstrzygnięcia organów władzy publicznej, a także jego podstaw normatywnych.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 23 marca 2009 r., sygn. Ts 367/08

      Kontrola konstytucyjności zainicjowana skargą konstytucyjną nie może abstrahować od konkretnego rozstrzygnięcia organów władzy publicznej, a także jego podstaw normatywnych.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 23 marca 2009 r., sygn. Ts 375/08

      Skargą konstytucyjną skarżący winien uprawdopodobnić, że przywrócenie stanu zgodności z Konstytucją warunkowane jest usunięciem z systemu prawnego normy, która doprowadziła do niedozwolonej ingerencji w jego status konstytucyjny.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 23 marca 2009 r., sygn. Ts 372/08

      Orzeczeń o wolnościach, prawach lub obowiązkach jednostki nie stanowią czynności faktyczne, a więc działania organów władzy publicznej, które nie mają charakteru aktów prawnych, nawet jeżeli wkraczają one w sferę praw i obowiązków jednostki.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 23 marca 2009 r., sygn. Ts 130/08

      Zarzut naruszenia konstytucyjnie chronionych praw i wolności w skardze konstytucyjnej może mieć miejsce tylko wtedy, gdy sąd lub organ administracji publicznej przez wydanie wyroku, ostatecznej decyzji lub innego ostatecznego rozstrzygnięcia orzekł o tych prawach i wolnościach.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 23 marca 2009 r., sygn. Ts 366/08

      Przedmiotem skargi może stać się wyłącznie przepis stanowiący podstawę ostatecznego - w rozumieniu art. 79 ust. 1 Konstytucji - orzeczenia.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie TK z dnia 18 marca 2009 r., sygn. Ts 34/07

      W sprawie skarżących nie została wydana decyzja administracyjna w przedmiocie wywłaszczenia nieruchomości. Nie sposób przyjąć, aby art. 112 ust. 3 u.g.n. stanowił podstawę prawną orzeczenia o prawach skarżących. Tylko taka zależność między przepisem kwestionowanym w skardze konstytucyjnej a treścią orzeczenia wydanego w sprawie skarżących pozwalałaby - zgodnie z art. 79 ust. 1 Konstytucji - na uznanie

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00