Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 9 grudnia 2014 r., sygn. III CSK 6/14

      Artykuł 200 § 5 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (jedn. tekst: Dz. U. z 2013 r., poz. 1443) przyznaje pracownikowi roszczenie o przyjęcie w poczet członków spółdzielni.

    • gavel
      Orzeczenie

      Uchwała SN z dnia 26 listopada 2014 r., sygn. III CZP 84/14

      Roszczenie między byłymi małżonkami o zwrot wydatków poniesionych po ustaniu wspólności majątkowej z tytułu opłat eksploatacyjnych związanych ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, wchodzącym w skład majątku wspólnego, nie jest roszczeniem o świadczenia okresowe.

    • gavel
      Orzeczenie

      Uchwała SN z dnia 26 listopada 2014 r., sygn. III CZP 83/14

      W razie nieodpłatnego przeniesienia na najemcę prawa własności lokalu mieszkalnego na podstawie art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1222), art. 3581 § 3 k.c. nie ma zastosowania do wierzytelności o zwrot kaucji, o której mowa w art. 48 ust. 5 zdanie drugie tej ustawy.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 22 października 2014 r., sygn. II CSK 17/14

      Na gruncie art. 42 pr. spółdz. należy przyjąć, że powództwo o uchylenie uchwały, przewidziane ust. 3 tego przepisu, ma zastosowanie do tych wypadków sprzeczności uchwały z postanowieniami statutu, które nie są jednocześnie sprzecznością uchwały z przepisami prawa. Jeżeli natomiast taka zbieżność zachodzi, zastosowanie ma powództwo o ustalenie nieważności uchwały.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 3 października 2014 r., sygn. V CNP 66/13

      1. Przepis art. 4 ust. 64 u.s.m. nakłada na spółdzielnię obowiązek przedstawienia, na żądanie członka spółdzielni, właściciela lokalu niebędącego członkiem spółdzielni lub osoby niebędącej członkiem spółdzielni, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu kalkulacji wysokości opłat. Uprawniony może wystąpić do sądu o nakazanie przedstawienia takiej kalkulacji. Kalkulacja powinna zawierać

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 2 października 2014 r., sygn. IV CSK 748/13

      1. Pobieranie przez spółdzielnię od osoby ubiegającej się o członkostwo kwot na wpisowe i udziały nie stanowi o powstaniu członkostwa., które powstaje dopiero z chwilą podjęcia przez właściwy organ uchwały o przyjęciu w poczet członków. Członkostwo nie może zatem powstać per facta concludentia. 2. Jeżeli jednak deklaracja o przyjęcie w poczet członków została złożona, a następnie uległa zniszczeniu

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 2 października 2014 r., sygn. IV CSK 22/14

      Uprawnienie do decydowania, kto ma być członkiem spółdzielni, jako prawo niemajątkowe nie wchodzi do masy upadłości. Syndyk upadłej spółdzielni nie miał więc prawa do podejmowania decyzji o członkostwie powoda.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 25 września 2014 r., sygn. II CSK 704/13

      Brak jest normatywnego uzasadnienia, aby walne zgromadzenie, korzystając ze swojego ustawowego uprawnienia, wynikającego z art. 49 § 4 prawa spółdzielczego, w postaci odwołania członków zarządu musiało je realizować wyłącznie na tym samym posiedzeniu, na którym podjęta została uchwała o nieudzieleniu absolutorium członkom zarządu. W powołanym przepisie nie sposób dopatrzyć się istnienia takiego czasowego

    • gavel
      Orzeczenie

      Uchwała SN z dnia 11 września 2014 r., sygn. III CZP 58/14

      Osoba wskazana w art. 4 ust. 8 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (jedn. tekst: Dz.U. z 2013 r., poz. 1222) może dochodzić zwrotu nadpłaconych opłat eksploatacyjnych na podstawie przepisów kodeksu cywilnego o świadczeniu nienależnym.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 4 września 2014 r., sygn. II CSK 637/13

      Nabycie przez rolniczą spółdzielnię produkcyjną przez zasiedzenie prawa własności nieruchomości, która w chwili wniesienia jako wkład gruntowy była własnością członka spółdzielni, nie zwalnia jej z obowiązku rozliczenia z członkiem w razie ustania członkostwa - w naturze, jeżeli dysponuje gruntem równoważnym - lub w drodze świadczenia pieniężnego (art. 148 § 3 i 4 ustawy z dnia 16 września 1982 r.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 23 lipca 2014 r., sygn. V CSK 545/13

      Postępowanie o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwały o wykluczeniu członka ze spółdzielni nie może sprowadzać się do ustalenia przebiegu posiedzenia organu, który taką uchwałę podjął. Celem tego postępowania jest wyjaśnienie, jakie zachowanie członka spółdzielni, określone konkretnie w uzasadnieniu uchwały, stanowiło podstawę wykluczenia ze spółdzielni, czy takie zachowanie rzeczywiście miało

    • gavel
      Orzeczenie

      Uchwała SN z dnia 11 lipca 2014 r., sygn. III CZP 33/14

      Roszczenie spółdzielni mieszkaniowej o zwrot części opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego gruntu jest roszczeniem związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej i ulega przedawnieniu w terminie trzyletnim.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 10 lipca 2014 r., sygn. I CSK 535/13

      Bank nie może potrącić należności przysługujących od niego upadłej spółce na rzecz swoich wierzytelności z tytułu udzielonych jej kredytów, jeżeli jego dług powstał dopiero po ogłoszeniu upadłości spółki.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 24 czerwca 2014 r., sygn. II FSK 1777/12

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 24 czerwca 2014 r., sygn. I CSK 504/13

      1. Brak w ogóle uchwały walnego zgromadzenia co do wysokości sumy zobowiązań, jakie spółdzielnia może zaciągać, nie pozbawia spółdzielni możliwości prowadzenia działalności gospodarczej, do której została powołana, a więc i do skutecznego zaciągnięcia przez zarząd zobowiązań. Jeżeli brak uchwały w rozważanej kwestii nie może pozbawiać spółdzielni możliwości działania i zaciągania zobowiązań, a uchwały

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 22 maja 2014 r., sygn. IV CSK 597/13

      1. Zmiana treści stosunku zobowiązaniowego przez związanie wzorcem wydanym w czasie trwania tego stosunku dopuszczalna jest tylko wtedy, gdy taka możliwość została przewidziana poprzez zastrzeżenie dostatecznie skonkretyzowanej klauzuli modyfikacyjnej. 2. Wyrażona w art. 3531 k.c. zasada wolności umów ma wyraźne trzy granice: natura stosunku zobowiązaniowego, ustawa i zasady współżycia społecznego.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 22 maja 2014 r., sygn. IV CSK 546/13

      Roszczenie najemcy o zobowiązanie spółdzielni mieszkaniowej do zawarcia umowy o przeniesienie własności lokalu użytkowego na rzecz tego najemcy (art. 39 ust. 1 u.s.m.) nie powstaje, gdy znajdujący się na nieruchomości lokal posadowiony został w części także na nieruchomości sąsiedniej.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 15 maja 2014 r., sygn. II CSK 444/13

      Skuteczność ex tunc orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego nie może być postrzegana jako wyjątek od zasady lex retro non agit.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 15 maja 2014 r., sygn. III UK 156/13

      Przepisy prawa spółdzielczego są przepisami szczególnymi, dlatego zarząd spółdzielni nie może bez zgody walnego zgromadzenia złożyć wniosku o upadłość spółdzielni. Odpowiedzialność za długi składowe członków zarządu powinna być więc miarkowana przez sąd, gdyż można uznać złożenie takiego wniosku na walnym zgromadzeniu za wypełnienie obowiązku zgłoszenia upadłości we właściwym czasie, co uwalnia członków

    • gavel
      Orzeczenie

      Uchwała SN z dnia 27 marca 2014 r., sygn. III CZP 122/13

      Spółdzielnia mieszkaniowa może samodzielnie dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu nieruchomością wspólną (art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, jedn. tekst: Dz.U. z 2013 r., poz. 1222).

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 13 marca 2014 r., sygn. I CSK 278/13

      Wady uchwały o podziale wynikające z naruszenia wymagań przewidzianych w art. 108 § 2 prawa spółdzielczego, a więc i wadę polegającą na podjęciu uchwały o podziale, mimo braku planu podziału spółdzielni, sanuje jednak dokonanie wpisu do rejestru spółdzielni wyodrębnionej w wyniku podziału.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 6 marca 2014 r., sygn. V CSK 230/13

      O charakterze prawnym łączącego spółdzielnię i jej członka porozumienia nie może decydować zawsze w sposób wyłączny samo istnienie więzi korporacyjnej.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok TK z dnia 18 lutego 2014 r., sygn. U 2/12

      Szczególne zasady rachunkowości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 6 lutego 2014 r., sygn. I CSK 233/13

      Podział spółdzielni mieszkaniowej nie może doprowadzić do sytuacji, w której konieczne będzie sprawowanie zarządu nieruchomością równolegle przez dwie spółdzielnie.

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00