Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2011 r., sygn. I FSK 474/11

      Upadłość jest również egzekucją, którą prowadzi się wobec całego majątku upadłego dłużnika celem przymusowego, ale wspólnego i w zasadzie równego (poprzez proporcjonalny podział uzyskanych z masy upadłości środków) zaspokojenia wszystkich wierzycieli, którzy zgłosili w sposób prawidłowy swój udział w tym postępowaniu.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2011 r., sygn. II FSK 823/10

      Nawet jeżeli podstawy do ogłoszenia upadłości powstały wcześniej niż skarżący objął funkcję członka zarządu, to w momencie, gdy stwierdził on przesłanki do zgłoszenia takiego wniosku, winien był go zgłosić.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 7 padziernika 2011 r., sygn. I FSK 1534/10

      Ogłoszenie upadłości nie jest jednoznaczne z zakazem naliczania odsetek i że można ich dochodzić, ale co wymaga podkreślenia, od cywilnych współdłużników i poręczycieli ( jeśli umowa poręczenia nie ogranicza zakresu odpowiedzialności). Bowiem należy mieć na uwadze, że współdłużnik i poręczyciel w rozumieniu prawa cywilnego odpowiada także za cudzy dług, ale źródłem powstania tej odpowiedzialności jest

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 6 października 2011 r., sygn. I FSK 1565/10

      Pozostawanie spółki w nieformalnej grupie kapitałowej stanowi wystarczającą przesłankę braku winy w niezgłoszeniu we właściwym czasie przez członka zarządu wniosku o ogłoszenie upadłości.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 4 padziernika 2011 r., sygn. I FSK 1368/10

      Bezskuteczność egzekucji ma miejsce, gdy skierowane do całego majątku podatnika środki egzekucyjne nie dały wyniku w postaci zaspokojenia (w całości) roszczenia podatkowego.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 15 wrzenia 2011 r., sygn. I FSK 1213/10

      Użyty w art. 116 § 1 O.p. zwrot "we właściwym czasie" należy postrzegać przez pryzmat terminu dwóch tygodni, o którym mowa w art. 5 Prawa upadłościowego.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 2 wrzenia 2011 r., sygn. I FSK 1216/10

      Wniosek o ogłoszenie upadłości może być uznany za zgłoszony we właściwym czasie, gdyby wykazane zostało, że zgłaszając go zarząd (członek zarządu) uczynił ze swej strony wszystko, by nie dopuścić do zniweczenia celu postępowania upadłościowego poprzez stworzenie sytuacji, w której niektórzy wierzyciele są zaspokajani kosztem innych, albo, ze względu na znikomość majątku spółki żaden dłużnik nie będzie

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 19 sierpnia 2011 r., sygn. I FSK 1214/10

      Złożenie wniosku o upadłość po kilkunastu miesiącach od osiągnięcia przez spółkę stanu niewypłacalności nie wyłączy członka zarządu z odpowiedzialności za zaległe podatki.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 18 sierpnia 2011 r., sygn. II FSK 428/10

      Możliwość uchylenia się członka zarządu spółki od wynikającej z art. 116 § 1 ord. pod. odpowiedzialności za jej zaległości podatkowe przez wykazanie, że we właściwym czasie wszczęto postępowania zapobiegające upadłości (postępowanie układowe) dotyczy wyłącznie tych zaległości, które powstały przed zatwierdzeniem układu. Złożenie we właściwym czasie wniosku o wszczęcie postępowania układowego nie uwalnia

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 14 lipca 2011 r., sygn. I FSK 1217/10

      Z zasady równości wobec prawa nie można wyprowadzić możliwości kontroli postępowania upadłościowego przez organ administracji lub sąd administracyjny, gdyż postępowanie to należy do właściwości rzeczowej sądu powszechnego (sądu rejonowego - sądu gospodarczego).

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 17 czerwca 2011 r., sygn. I FSK 898/10

      Przepis art. 107 § 2 pkt 2 O.p. formułując odpowiedzialność osób trzecich za odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych nie może być interpretowany w oderwaniu od reguły z art. 33 § 1 Prawa upadłościowego, bowiem nie jest przepisem szczególnym do tego ostatniego. Jest wręcz odwrotnie, bowiem zgodnie z art. 107 § 2 pkt 2 O.p. w zw. z art. 33 § 1 Prawa upadłościowego osoba trzecia nie może ponosić odpowiedzialności

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 20 kwietnia 2011 r., sygn. I FSK 738/10

      Właściwy czas do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości jest przesłanką obiektywną, ustalaną w oparciu o okoliczności faktyczne każdej sprawy. Dla jego określenia nie ma znaczenia subiektywne przekonanie członków zarządu.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 20 kwietnia 2011 r., sygn. I FSK 739/10

      Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości we właściwym czasie ma na celu ochronę wszystkich wierzycieli, a tym samym możliwość ich równomiernego zaspokojenia chociażby w części - a zatem ma chronić zagrożone interesy wierzycieli niezależnie od tytułu na podstawie którego należy dokonywać zapłaty zaległości. Właściwy czas do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości jest przesłanką obiektywną, ustalaną

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 15 marca 2011 r., sygn. II FSK 1977/09

      Jeżeli w momencie gdy członek zarządu spółki z o.o. rozpoczął pełnienie tej funkcji w chwili gdy prowadzone już było postępowanie z wniosku o ogłoszenie jej upadłości, nawet jeżeli wniosek ten okazał się spóźniony i w rezultacie oddalony na podstawie art. 13 ust. 1 Prawa upadłościowego, to spełniona jest przesłanka wykazania braku winy tego członka za niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 4 marca 2011 r., sygn. I FSK 355/10

      Już samo wszczęcie (otwarcie) postępowania układowego (naprawczego), w świetle art. 116 § 1 O.p., stanowi dostateczną przesłankę wyłączenia odpowiedzialności członków organów zarządzających spółki.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 1 marca 2011 r., sygn. II FSK 1870/09

      W przypadku, gdy czynność upadłego jest bezskuteczna (z mocy samego prawa, czy też w wyniku zarzutu lub powództwa), wszystko co ubyło z majątku dłużnika lub do niego nie weszło wskutek tej czynności powinno być wydane masie upadłości.

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00