Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • gavel
      Orzeczenie

      Uchwała SN z dnia 20 grudnia 2012 r., sygn. III CZP 84/12

      Uchwała zgromadzenia wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością sprzeczna z zasadami współżycia społecznego narusza dobre obyczaje w rozumieniu art. 249 § 1 k.s.h.

    • gavel
      Orzeczenie

      Uchwała SN z dnia 12 grudnia 2012 r., sygn. III CZP 83/12

      Wykreślenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z Krajowego Rejestru Sądowego po wytoczeniu przez wspólnika na jej rzecz powództwa na podstawie art. 295 k.s.h. nie uzasadnia umorzenia postępowania z powodu niedopuszczalności wydania wyroku.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 21 listopada 2012 r., sygn. II FSK 548/11

      Przychód akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej niebędącego komplementariuszem z tytułu dywidendy, wypłaconej na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysku, podlega opodatkowaniu w dniu faktycznego otrzymania dywidendy.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 20 listopada 2012 r., sygn. II FSK 672/11

      W art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest zawarty katalog metod ustalania wartości początkowej środków trwałych, jednakże żadna z metod nie może znaleźć zastosowania w sytuacji, gdy ma miejsce wniesienie wkładu niepieniężnego przez spółkę kapitałową do spółki osobowej. W art. 16g ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p. unormowana została jedynie sytuacja, w której spółka kapitałowa wnosi wkład niepieniężny

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 26 października 2012 r., sygn. II FSK 1403/11

      Art. 17 ust. 1a u.p.d.o.f. nie reguluje przedmiotu opodatkowania, a jedynie moment powstania przychodu - stanowiąc, że powstaje on w dniu zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego spółki. Tym samym, nie sposób jest przyjąć, że wspomniany przepis rozszerza przedmiot opodatkowania na wszelkie sytuacje, w których następuje wpis podwyższenia kapitału zakładowego do rejestru.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 26 października 2012 r., sygn. II FSK 494/11

      Art. 17 ust. 1a u.p.d.o.f. nie reguluje przedmiotu opodatkowania, a jedynie moment powstania przychodu - stanowiąc, że powstaje on w dniu zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego spółki. Tym samym, nie sposób jest przyjąć, że wspomniany przepis rozszerza przedmiot opodatkowania na wszelkie sytuacje, w których następuje wpis podwyższenia kapitału zakładowego do rejestru.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 24 października 2012 r., sygn. II FSK 469/11

      Wydatki na wszelkie usługi i artykuły, wiążące się z reprezentowaniem podatnika lub prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów - niezależnie także od tego, czy usługi te i zakupione artykuły były wykorzystywane w kontaktach z kontrahentami w siedzibie przedsiębiorstwa (zakładu), czy też poza nią.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 23 października 2012 r., sygn. II FSK 382/11

      1. Art. 5b ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stwarza fikcję prawną uzyskiwania przez wspólnika spółki niemającej osobowości prawnej przychodów ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy. 2. Do akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej, który jest osobą fizyczną, znajdują zastosowanie przepisy art. 44 ust.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 19 października 2012 r., sygn. V CSK 439/11

      Powództwo o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 252 § 1 k.s.h.) nie może być skutecznie oparte na naruszeniu dóbr osobistych osoby legitymowanej czynnie.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 12 października 2012 r., sygn. IV CSK 186/12

      Badanie zgodności z ustawą uchwały zgromadzenia spółki handlowej obejmuje nie tylko stwierdzenie uchybień popełnionych przy zwoływaniu zgromadzenia i podjęciu uchwały, ale także wpływ tych uchybień na treść tej uchwały.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 12 października 2012 r., sygn. II FSK 381/11

      Powstanie przychodu należnego w rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, lecz jeszcze niewypłaconego, nie wywołuje skutków w postaci obowiązku odprowadzania zaliczek z tytułu prawa do udziału w zysku akcjonariusza, gdyż przychody te nie są wynikiem prowadzonej działalności gospodarczej. Przychód (dochód) potencjalnie związany z posiadaniem akcji w spółkach komandytowo-akcyjnych

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 12 października 2012 r., sygn. II FSK 280/11

      Od dnia 1 stycznia 2011 r. ustawodawca wyeksponował wymiar majątkowy udziałów otrzymywanych w zamian za wkład niepieniężny, co pozostaje w zgodzie z konstatacją, że udział w spółce osobowej posiada także wymiar niemajątkowy - całokształt praw i obowiązków wspólnika. Jednocześnie ustawodawca potwierdził, że przychód uzyskany w ten sposób jest zwolniony od podatku, co niweluje problem poszukiwania podstaw

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 5 października 2012 r., sygn. I FSK 1907/11

      Ustna uchwała wspólników nie może stanowić podstawy do rozwiązania umowy spółki. Wobec tego spółka pozostaje podatnikiem VAT. Nie jest nim natomiast wspólnik, który po ustnym rozwiązaniu spółki prowadzi nadal działalność gospodarczą, tyle że samodzielnie.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 28 września 2012 r., sygn. II FSK 226/11

      Skoro przychód akcjonariusza z udziału w spółce komandytowo-akcyjnej powstaje wraz z wystąpieniem wspomnianych przesłanek i nabyciem wierzytelności o wypłatę dywidendy, nie istnieje obowiązek bieżącego wpłacania przez akcjonariusza zaliczek miesięcznych na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych w roku, którego dotyczy zysk spółki komandytowo-akcyjnej.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 19 września 2012 r., sygn. II FSK 1404/12

      Ponieważ zgodnie z art. 44 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązek wpłacania zaliczki powstaje dopiero z miesiącem, w którym dochód podatnika przekroczył kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku, to w sytuacji gdy akcjonariusz nie uzyska przychodu (dochodu) w ciągu roku podatkowego, obowiązek zaliczki nigdy nie powstanie. Natomiast uzyskanie przychodu, rodzi obowiązek

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 18 września 2012 r., sygn. II FSK 321/11

      W przypadku aportu wartością, w oparciu o którą dokonywane są rozliczenia podatkowe jest nominalna wartość udziałów. Skoro zatem ustawodawca uznał, że dla wnoszącego wkład przychodem jest wartość nominalna objętych udziałów, konsekwentnie należałoby przyjąć, że koszt uzyskania przychodów po stronie podmiotu otrzymującego aport nie może być wyższy, gdyż prowadziłoby to właśnie do zaburzenia zasady współmierności

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 14 września 2012 r., sygn. II FSK 216/11

      W przypadku wypowiedzenia umowy przez wspólnika, jako dzień bilansowy przyjąć należy ostatni dzień roku obrotowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia. Z tym też dniem powstaje właśnie dla osób pozostających w spółce przychód.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 4 września 2012 r., sygn. II FSK 219/11

      Interpretacja indywidualna jest tylko i wyłącznie oceną stanowiska wnioskodawcy wyrażoną przez organ interpretacyjny, do której wnioskodawca (podatnik) nie musi się zastosować. Nie jest ona dla niego wiążąca.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 8 sierpnia 2012 r., sygn. II FSK 143/11

      Konieczność posiłkowania się cudzymi środkami finansowymi wynikała z obowiązku wypłaty akcjonariuszowi środków pieniężnych w związku z obniżeniem kapitału zakładowego (umorzeniem akcji). Wydatek ten nie może w związku z tym być uznany za koszt służący uzyskaniu przychodów, zabezpieczeniu czy zachowaniu źródła przychodów, a tym samym za koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust.1 u.p.d.o.p.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 3 sierpnia 2012 r., sygn. II OSK 811/11

      Zgodnie z art. 145 § 1 pkt 1 lit. c p.p.s.a. sąd administracyjny uwzględnia skargę na decyzję i uchyla ją w całości lub w części, jeżeli stwierdzi naruszenie prawa materialnego, które miało wpływ na wynik sprawy. Skoro na Sądzie ciąży obowiązek dokonania oceny, czy uchybienie miało wpływ na wynika sprawy, to tym samym Sąd ma prawo do dokonywania oceny, czy na skutek tego uchybienia wydana zostałaby

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 11 lipca 2012 r., sygn. II CSK 744/11

      Do umowy zawartej przez „kadłubowy” zarząd spółki z o.o. bez wymaganej do jej ważności uchwały walnego zgromadzenia lub rady nadzorczej nie ma zastosowania w drodze analogii art. 103 § 1 i 2 k.c.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 29 czerwca 2012 r., sygn. II FSK 2572/10

      Wydatki na zakup żywności, napojów oraz usług gastronomicznych, podawanych i świadczonych w trakcie spotkań z kontrahentami, odbywającymi się w siedzibie podatnika, jak też poza tą siedzibą stanowią koszty reprezentacji, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 28 u.p.d.o.p. i nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów. Powyższe koszty stanowią wydatki związane z reprezentacją tj. występowaniem w imieniu

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 27 czerwca 2012 r., sygn. II CSK 636/11

      Naruszenie tzw. obowiązku rejestracyjnego przewidzianego w art. 351 § 2 k.h. (obecnie art. 341 k.s.h.) może stanowić czyn niedozwolony (art. 415 k.c.).

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2012 r., sygn. II FSK 2469/10

      Stosownie do przywołanej już treści art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., za koszty uzyskania przychodu należy uważać takie wydatki, których poniesienie przez podatnika było spowodowane racjonalnym dążeniem i obiektywną możliwością osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia tego źródła, i które nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. Nie każdy zatem wydatek poniesiony przez podatnika,

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00