Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 19 października 2012 r., sygn. V CSK 439/11

Powództwo o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 252 § 1 k.s.h.) nie może być skutecznie oparte na naruszeniu dóbr osobistych osoby legitymowanej czynnie.

Teza urzędowa

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Krzysztof Pietrzykowski (przewodniczący)

SSN Mirosław Bączyk (sprawozdawca)

SSN Irena Gromska-Szuster

Protokolant Piotr Malczewski

w sprawie z powództwa D. D. przeciwko Niepublicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej Ośrodkowi Medycyny Pracy Spółce z o.o. w L. o stwierdzenie nieważności lub uchylenie uchwały, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 19 października 2012 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 8 czerwca 2011 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powódka D. D. wystąpiła z powództwem przeciwko pozwanemu Niepublicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej - Ośrodek Medycyny Pracy - Spółce z o.o. o stwierdzenie nieważności uchwały Zgromadzenia Wspólników z dnia 30 czerwca 2010 r. obejmującej nieudzielnie jej absolutorium w roku obrotowym 2009 r. Uchwała ta naruszała bowiem dobra osobiste powódki i w konsekwencji była sprzeczna z prawem (art. 252 k.s.h.). Powódka wnosiła także - w wypadku nieuwzględnienia żądania pierwszego - o uchylenie tejże uchwały na podstawie art. 249 k.s.h. i jako godzącej w interesy spółki z o.o. oraz mającej na celu pokrzywdzenie jako jej wspólnika.

Sąd Okręgowy stwierdził nieważność kwestionowanej uchwały o nieudzielenie powódce absolutorium jako naruszającej dobra osobiste powódki (art. 252 k.s.h.); uznał także że uchwała jest sprzeczna z dobrymi obyczajami oraz ma na celu pokrzywdzenie powódki jako wspólnika pozwanej Spółki (art. 249 k.s.h.). Orzeczenie to zapadło na podstawie następującego stanu faktycznego.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00