Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • today
      Aktualność

      Polski Ład a małe firmy - co się zmieni w 2025 roku?

      W 2025 roku małe firmy mogą liczyć na zmiany, które mają ułatwić i obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Przywrócenie zryczałtowanej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych według skali podatkowej, pakiet deregulacyjny dla firm, czy zmiana przepisów dotyczących Małego ZUS Plus to wyczekiwane przez przedsiębiorców zmiany.

    • today
      Aktualność

      Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 stycznia 2025 roku

      Termin wdrożenia obowiązku e-Doręczeń zostanie przesunięty o trzy miesiące tj. z 1 października 2024 r. na 1 stycznia 2025 r. - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Bez zmian pozostaje natomiast obowiązek uzyskania adresu do doręczeń elektronicznych. Już dziś można złożyć wniosek o adres do doręczeń, a sam adres aktywować 1 stycznia 2025 roku.

    • today
      Aktualność

      Trwają prace nad pierwszym pakietem ułatwień dla przedsiębiorców

      Pierwszy pakiet deregulacyjny, który ma wprowadzić daleko idące ułatwienia dla polskich przedsiębiorców, ma trafić pod obrady Sejmu na przełomie tego i przyszłego roku i wejść w życie z półrocznym vacatio legis, aby firmy miały czas na przygotowanie się do zmian. Cyfrowe umowy leasingowe, wprowadzenie do obiegu gospodarczego weksla w formie elektronicznej, szybsze procedury administracyjne czy skrócenie

    • today
      Aktualność

      Prowizja za pobór i przekazanie opłat reprograficznych jest z VAT - wyrok TSUE

      Wynagrodzenie pobierane przez organizację zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi za reprezentowanie interesów twórców powinno być powiększone o VAT – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

    • today
      Aktualność

      Przekazanie spółki cywilnej jest bez VAT - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego

      Jeżeli dany zespół składników majątkowych umożliwia z marszu kontynowanie działalności gospodarczej, to jest to zorganizowana część przedsiębiorstwa. Nie ma w takim przypadku potrzeby wyodrębniania trzech płaszczyzn zorganizowania: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej – orzekł NSA.

    • today
      Aktualność

      Autobusy zeroemisyjne i strefy czystego transportu - projekt

      5 lipca 2024 r. został opublikowany projekt nowelizacji przepisów ustawy o elektromobilności. Celem projektu jest rozwój zeroemisyjnego transportu zbiorowego oraz wprowadzenie stref czystego transportu w gminach powyżej 100 000 mieszkańców. Z drugiej strony projekt, przewiduje odciążenie jednostek samorządu terytorialnego powyżej 50 000 mieszkańców i uchylenie przepisów, które nakładają na nie obowiązek

    • today
      Aktualność

      Jakie zmiany dla firm zawiera pakiet deregulacyjny

      Łatwiejsze zakładanie firmy, mniej wymogów regulacyjnych, szybsze procedury administracyjne, rozwój najmniejszej działalności gospodarczej, w tym rzemiosła, czy krótszy czas kontroli - to propozycje zmian dla przedsiębiorców jakie znalazły się w tzw. pakiecie deregulacyjnym. Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które jest autorem projektu liczy, że trafi on pod obrady Sejmu na przełomie 2024 r. i 2025

    • today
      Aktualność

      Działalność nierejestrowa z wyższym limitem od 1 lipca 2024 r.

      W związku ze zmianą wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, od 1 lipca 2024 roku zmienił się również limit przychodów dla działalności nierejestrowej. Zarabianie bez konieczności rejestracji firmy jest możliwe obecnie do 3225 zł. Po przekroczeniu tej kwoty US może uznać to za prowadzenie działalności gospodarczej. Jak obliczyć limit przychodów w działalności nierejestrowej?

    • today
      Aktualność

      Fundatorzy nie płacą podatku od wypłacanych im świadczeń - interpretacja indywidualna dyrektora KIS

      Jeżeli fundatorami fundacji rodzinnej są małżonkowie, to wypłata im świadczeń jako beneficjentom też jest bez PIT – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

    • today
      Aktualność

      Wykup obligacji ze stratą daje prawo do kosztów - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego

      Jeśli emitent wykupił obligacje po cenie nominalnej niższej niż cena zakupu, to podatnik ma prawo zaliczenia wydatków na ich nabycie do kosztów uzyskania przychodów ze zbycia takich papierów wartościowych – orzekł NSA.

    • today
      Aktualność

      Obowiązki informacyjne dostawców usług finansowania społecznościowego

      Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie przekazywania Komisji Nadzoru Finansowego informacji i dokumentów przez dostawców usług finansowania społecznościowego.

    • today
      Aktualność

      Opłaty RTV na 2025 r.

      Opłaty RTV na 2025 r. pozostają na poziomie obowiązującym w ciągu dwóch ostatnich lat.

    • today
      Aktualność

      Ograniczenie wzrostu cen energii

      13 czerwca 2024 r. weszła w życie ustawa o bonie energetycznym. Rozwiązania wprowadzane ustawą mają ograniczyć wzrost cen energii w drugiej połowie 2024 r. Osoby z niższym dochodem będą mogły skorzystać z bonu energetycznego, a cena maksymalna energii elektrycznej zostanie ustalona na poziomie 500 zł/MWh.

    • today
      Aktualność

      Coraz więcej mandatów dla przedsiębiorców za oszustwa paragonowe

      Przedsiębiorca, który pomimo obowiązku nie wystawia paragonu fiskalnego, popełnia wykroczenie skarbowe. Do maja 2024 roku KAS przeprowadziła 21.167 nabyć sprawdzających i nałożyła ponad 4 tys. mandatów karnych. Ministerstwo Finansów po raz kolejny zorganizowało akcję informacyjną "Weź paragon", która ma wspierać uczciwą konkurencję i pomóc w walce z szarą strefą i oszustwami paragonowymi.

    • today
      Aktualność

      Fundacja rodzinna w praktyce - jakie są korzyści podatkowe

      Obowiązująca w Polsce od 22 maja 2023 roku fundacja rodzinna to instytucja, która umożliwia przedsiębiorcom prowadzącym firmy rodzinne funkcjonowanie i rozwijanie się w perspektywie wielopokoleniowej. W ciągu 6 miesięcy ubiegłego roku zarejestrowano 400 fundacji. Istotnym aspektem przemawiającym za wyborem takiej formy działalności są rozwiązania podatkowe - brak podatków dochodowych na etapie wnoszenia

    • today
      Aktualność

      Na administratorze spoczywa obowiązek współpracy z Prezesem UODO

      Administrator zobowiązany jest, na żądanie Prezesa UODO, dostarczyć wszelkich informacji niezbędnych do realizacji jego zadań – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: „WSA w Warszawie”).

    • today
      Aktualność

      Minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorców - zmiany od 1 lipca 2024 roku

      Od 1 lipca 2024 r. wzrośnie minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorców i osób świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych. Po podwyżce stawka wzrośnie do 28,10 zł brutto. Co istotne, osoby, którym przysługuje minimalna stawka godzinowa, nie mogą zrzec się prawa do wynagrodzenia w tej wysokości ani przenieść prawa do tego wynagrodzenia na inną osobę.

    • today
      Aktualność

      Przedsiębiorcy coraz chętniej zakładają fundacje rodzinne

      W pierwszym roku obowiązywania ustawy o fundacjach rodzinnych Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim, który jako jedyny w Polsce wydaje zezwolenia na funkcjonowanie tego typu podmiotów, zdecydował o wpisie do specjalnego rejestru 1012 fundacji. W tym czasie wpłynęło 1651 wniosków. Z danych sądu wynika również, że średni czas trwania postępowania o rejestrację fundacji rodzinnej to ok. 7 miesięcy.

    • today
      Aktualność

      Co utrudnia prowadzenie firmy? - bariery w biznesie w 2024 r.

      Wśród kluczowych barier hamujących rozwój biznesu w Polsce na pierwsze miejsce wróciły w tym roku koszty pracy, wskazało na nie aż 86% ankietowanych przedsiębiorców – wynika z badania Grant Thornton. Polska wyróżnia się pod tym względem na tle 32 analizowanych krajów, wśród których średnia wyniosła 48%.

    • today
      Aktualność

      Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

      Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych. W załączonej do projektu ocenie skutków regulacji wskazano: potrzebę zmiany definicji

    • today
      Aktualność

      Oskładkowanie umowy zlecenia wykonywanej we Włoszech

      Obywatel Włoch będzie wykonywał zdalnie z Włoch umowę zlecenia dla polskiego przedsiębiorstwa. Polskie przedsiębiorstwo nie posiada oddziału we Włoszech. W jakim kraju powinny być naliczane składki ZUS od tej umowy?

    • today
      Aktualność

      Zastrzeż PESEL i zabezpiecz się przed oszustami

      Coraz więcej osób pada ofiarą oszustów, którzy używają naszych danych osobowych, by np. wziąć kredyt. Aby temu zapobiec, 17 listopada ub.r. Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło usługę „Zastrzeż PESEL”, dzięki której obywatele mogą zabezpieczyć swoje dane osobowe. Od tego czasu już ponad 2,7 mln osób zastrzegło swój PESEL. Natomiast od 1 czerwca 2024 r. wszystkie instytucje finansowe będą musiały sprawdzić

    • today
      Aktualność

      Firma w mObywatelu 2.0 - nowa usługa dla przedsiębiorców

      Z uwagi na dużą ilość obowiązków związanych z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej resort cyfryzacji dla osób, które prowadzą własny biznes, kieruje nową usługę. Firma to rozwiązanie w mObywatelu 2.0, które pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas i unikać „wycieczek” do urzędów.

    • today
      Aktualność

      Organizacje pozarządowe będą mogły wytaczać pozwy grupowe w obronie konsumentów

      21 maja 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym oraz niektórych innych ustaw. Dzięki nowelizacji konsumenci będą mogli skuteczniej korzystać z pozwów grupowych. Nowe przepisy zakładają, że podmioty upoważnione – np. organizacje pozarządowe – będą mogły wytaczać pozwy grupowe przeciwko przedsiębiorcom, którzy naruszają interesy konsumentów

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00