Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Artykuł

      Dla kogo „trzynastka”

      Prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego przysługuje już nie tylko pracownikom sfery budżetowej. Wielu prywatnych pracodawców decyduje się także na tą dodatkową formę wynagradzania pracowników.

    • comment
      Porada

      Kiedy pracownik może mieć prawo do „trzynastki”, jeżeli pracował krócej niż połowę ubiegłego roku

      W wyniku połączenia dwóch komórek organizacyjnych w urzędzie gminy zostało zlikwidowane jedno stanowisko pracy. Pracownikowi, który zajmował to stanowisko od 1 lipca 2006 r., wypowiedzieliśmy umowę o pracę zawartą z nim na czas określony. Umowa rozwiązała się 26 maja 2007 r. z upływem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Pracownik ten niedawno skontaktował się z nami. Twierdzi, że powinniśmy wypłacić

    • comment
      Porada

      Prawo do „trzynastki”

      W roku szkolnym przepracowałam tylko 5 miesięcy, gdyż stosunek pracy został ze mną nawiązany z dniem 1 lutego 2007 r., z uwagi na reorganizację pracy szkoły. Nie otrzymałam za ten okres dodatkowego rocznego wynagrodzenia. Przyczyną odmowy był fakt, że nie przepracowałam w danym roku 6 miesięcy. Czy pracodawca postąpił prawidłowo, pozbawiając mnie prawa do nagrody? - pyta Czytelniczka z Poznania.

    • comment
      Artykuł

      Trzynasta pensja w praktyce

      Do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, czyli tzw. trzynastki są uprawnione osoby zatrudnione w państwowej i samorządowej sferze budżetowej. Nie ma jednak przeciwskazań, aby otrzymali ją również pracownicy sfery pozabudżetowej. W tej sytuacji prawo do takiego świadczenia może wynikać m.in. z regulaminów wynagradzania czy z układów zbiorowych pracy.

    • comment
      Porada

      Czy okres choroby i urlopu macierzyńskiego wlicza się do okresu uprawniającego do otrzymania „trzynastki”

      Pracuję w urzędzie gminy. Na początku marca będziemy wypłacać pracownikom „trzynastki”. Czy pracownicy, która w ubiegłym roku przez 4 miesiące przebywała na zwolnieniu chorobowym, a następnie przez 3 miesiące na urlopie macierzyńskim, należy się dodatkowe wynagrodzenie roczne?

    • comment
      Porada

      Jak uwzględnić „trzynastkę” w zaświadczeniu wystawianym do celów rozliczenia emeryta z ZUS

      Od 1 stycznia 2007 r., z krótką przerwą w czerwcu 2007 r., zatrudniamy emeryta, który ma ustalone prawo do emerytury od 1 czerwca 2007 r. Wynagrodzenie wypłacamy mu w tym samym miesiącu, za który przysługuje. W lutym br. otrzymał od nas „trzynastkę” za poprzedni rok. Czy w zaświadczeniu o przychodzie za 2007 r., które musimy wydać emerytowi w celu rozliczenia się z ZUS, mamy uwzględnić ten składnik

    • comment
      Artykuł

      Jakie są zasady ustalania prawa do „trzynastki”

      W pierwszym kwartale każdego roku pracownikom jednostek sfery budżetowej wypłaca się dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługujące za pracę w poprzednim roku, tzw. trzynastkę. W przepisach nie określono wszystkich sytuacji, z jakimi służby kadrowo-płacowe spotykają się w praktyce przy ustalaniu prawa do tego świadczenia.

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00