Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-12-16

Trzynasta pensja w praktyce

Do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, czyli tzw. trzynastki są uprawnione osoby zatrudnione w państwowej i samorządowej sferze budżetowej. Nie ma jednak przeciwskazań, aby otrzymali ją również pracownicy sfery pozabudżetowej. W tej sytuacji prawo do takiego świadczenia może wynikać m.in. z regulaminów wynagradzania czy z układów zbiorowych pracy.

MARTA ZIELIŃSKA

Stan prawny na dzień 9 grudnia 2008 r.

Dla kogo trzynastka

Nagroda roczna jest wypłacana przede wszystkim pracownikom sfery budżetowej. Trzynastkę otrzymują m.in.: pracownicy jednostek samorządu terytorialnego, urzędnicy organów państwowych, nauczyciele, funkcjonariusze służb mundurowych, pracownicy kontroli i sądownictwa, pracownicy biur poselskich i senatorskich. Natomiast pracownicy zatrudnieni w prywatnych firmach mogą otrzymać trzynastkę, jeśli jej wypłata została przewidziana w wewnętrznych przepisach płacowych obowiązujących u danego pracodawcy. Warunki jej przynania i wysokość mogą być również określone indywidualnie w umowie o pracę.

Wysokość nagrody

Zasady ustalania wysokości trzynastej pensji oraz nabywania do niej prawa, a także jej wypłaty określa ustawa z  dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. nr 160, poz. 1080 z późn. zm.). Wysokość nagrody rocznej stanowi 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy (art. 4 ust. 1 ustawy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00