Wyrok WSA w Kielcach z dnia 8 listopada 2023 r., sygn. II SA/Ke 524/23
Nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Sędziowie Sędzia WSA Sylwester Miziołek (spr.), Sędzia WSA Beata Ziomek, Protokolant Starszy inspektor sądowy Sebastian Styczeń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 listopada 2023 r. sprawy ze skargi A. M. na decyzję Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 26 lipca 2023 r. znak: SPN.I.7536.42.2023 w przedmiocie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję organu I instancji; II. zasądza od Wojewody Świętokrzyskiego na rzecz A. M. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją z 26.07.2023 r. znak: SPN.I.7536.42.2023 Wojewoda Świętokrzyski, po rozpatrzeniu odwołania A. M. (zwanej dalej stroną, bądź skarżącą) od decyzji Starosty Sandomierskiego z 19.06.2023r. znak: GN.6821.1.80.2022, orzekającej o ograniczeniu sposobu korzystania z nieruchomości gruntowych położonych we wsi [...], gm. [...], oznaczonych w ewidencji gruntów jako działki nr A o pow. 0,56 ha i nr B o pow. 1,59 ha (dalej działki), poprzez udzielenie P. Sp. z o. o. (zwanej dalej Spółką) zezwolenia na założenie i przeprowadzenie gazociągu wysokiego ciśnienia DN 100 wraz z infrastrukturą towarzyszącą w ramach zadania inwestycyjnego pt.: "Wykonanie dokumentacji projektowej na przebudowę lub budowę sieci gazowej w podziale na 6 zadań – zamówienie sektorowe w zakresie zadania II: Wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy sieci gazowej w m. [...]", utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.
Uzasadniając podjęte rozstrzygnięcie organ odwoławczy wskazał, że wskazane we wniosku Spółki z 7.10.2022 r. ww. zamierzenie inwestycyjne należy uznać za zgodne z decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego – wobec czego przedmiotowa nieruchomość może być przeznaczona na realizację celu publicznego, o którym mowa w art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2023r. poz. 344 ze zm.), zwanej dalej "u.g.n.". Powołując przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 26.04.2013 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe i ich usytuowanie, regulują szerokość stref kontrolowanych wyznaczanych na okres użytkowania gazociągu, wskazano że w przypadku przedmiotowego gazociągu strefa ta wynosi 4,00 m - po 2,00 m od osi gazociągu (§ 10 pkt 6 rozporządzenia). Zakwestionowana decyzja, wydana na podstawie art. 124 ust. 1 u.g.n., określa przebieg projektowanej inwestycji poprzez wskazanie działek pod nią przeznaczonych. Ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości nastąpiło w sposób nienaruszający ustaleń wynikających z decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Przebieg projektowanego gazociągu na działkach nr A i B został sprecyzowany w odniesieniu do ich granic w załączonym opisie do wniosku z 7.10.2022 r., uwidocznionym na załączniku graficznym z projektowanym przebiegiem gazociągu. Z uzasadnienia wniosku Spółki wynika, że realizacja planowanej inwestycji ma na celu wymianę obecnie istniejącego gazociągu wysokiego ciśnienia. Trasa projektowanej sieci została wyznaczona po przeprowadzeniu wizji lokalnej, a przy jej wyznaczaniu kierowano się sąsiedztwem istniejącej sieci gazowej w taki sposób by tam, gdzie jest to możliwe, poprowadzić projektowany gazociąg równolegle do istniejącego. Dzięki temu inwestycja nie powoduje powstania nowego obiektu, a jedynie jego wymianę. Na ww. działkach przewiduje się wycinkę istniejących na nieruchomości drzew i krzewów w zakresie niezbędnym do wybudowania gazociągu wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz jego eksploatacji, w szczególności wycinkę drzewostanu w obszarze pasa budowlano-montażowego oraz trwałe lub okresowe wyłączenie części nieruchomości z produkcji rolnej, jeśli zajdzie taka konieczność, jak również przeprowadzenie badań geologicznych w zakresie niezbędnym do realizacji inwestycji. Po realizacji inwestycji teren zostanie przywrócony do stanu pierwotnego. Istniejący gazociąg zostanie zlikwidowany w sposób bezinwazyjny.