Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 29 listopada 2023 r., sygn. II SA/Gd 317/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Krzysztof Kaszubowski (spr.) Sędzia WSA Diana Trzcińska Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2023 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi K.G na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 19 grudnia 2022 r. nr SKO.421.984.2022 w przedmiocie umorzenia nienależnie pobranego zasiłku pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta Człuchowa z dnia 7 października 2022 r. nr MOPS-DŚR-528.000580.2022/1.

Uzasadnienie

K. G. zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego utrzymującą w mocy decyzję Burmistrza w przedmiocie odmowy umorzenia nienależnie pobranego zasiłku pielęgnacyjnego pobranego za okres od 1 lutego 2020 r. do 30 września 2020 r. wraz z odsetkami.

Zaskarżone rozstrzygnięcie zostało wydane w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Ostateczną decyzją z dnia 27 czerwca 2022 r. Burmistrz Miasta uznał, że zasiłek pielęgnacyjny wypłacony K. G. za okres od 1 lutego 2020 r. do 30 września 2021 r. w łącznej wysokości 4.316,80 zł jest nienależnie pobranym świadczeniem rodzinnym i podlega zwrotowi wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie.

W piśmie z 2 września 2022 r. K. G. wystąpiła do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z wnioskiem o umorzenie zobowiązań z tytułu zwrotu nienależnie pobranego zasiłku pielęgnacyjnego wraz z odsetkami. W uzasadnieniu wniosku skarżąca powołała się na szczególnie trudną sytuację finansową. Wyjaśniła, że jest funkcjonariuszką Służby Więziennej samotnie wychowującą 9 letnią córkę. W związku z koniecznością opuszczenia dotychczasowego miejsca zamieszkania przeprowadziła się do C., skąd dojeżdża do pracy w C.. Jednocześnie stara się utrzymać kontakt z drugim dzieckiem zamieszkałym w B.. Z tego powodu w każdy weekend zmuszona jest dojeżdżać z obecnego miejsca zamieszkania do B.. Wyjaśniła, że dojazdy te oraz dojazdy do pracy generują wysokie koszty. Dodatkowo podniosła, że na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup mieszkania ponosi co miesiąc wydatek w wysokości 1.245,92 zł. W rezultacie pozostałe do jej dyspozycji środki finansowe nie wystarczają na zaspokojenie pilnych potrzeb życiowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00