Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 22 listopada 2023 r., sygn. II SAB/Gd 97/23
Administracyjne postępowanie; Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Diana Trzcińska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Asesor WSA Wojciech Wycichowski po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 listopada 2023 r. sprawy ze skargi M. B. na bezczynność Wojewody Pomorskiego w sprawie świadczenia wychowawczego 1. zobowiązuje Wojewodę Pomorskiego do załatwienia sprawy z wniosku M. B. z dnia 30 sierpnia 2021 r. o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na dzieci D. Z. i L. Z. w terminie jednego miesiąca od dnia zwrotu akt administracyjnych wraz z wyrokiem ze stwierdzeniem jego prawomocności, 2. stwierdza, że bezczynność Wojewody Pomorskiego miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa, 3. przyznaje od Wojewody Pomorskiego na rzecz skarżącej M. B. sumę pieniężną w kwocie 1000 (jeden tysiąc) złotych.
Uzasadnienie
M. B. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na bezczynność Wojewody Pomorskiego w przedmiocie zasiłku rodzinnego w następującym stanie faktycznym i prawnym:
W dniu 30 sierpnia 2021 r. skarżąca złożyła wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami na okres zasiłkowy 2021/2022 na wskazane w nim dzieci: P. W., M. W., D. Z. i L. Z..
Z uwagi na fakt, że ojcowie dzieci tj. B. W. i A. Z. przebywają na terenie Niemiec sprawę przekazano do Wojewody Pomorskiego wskazując, że w sprawie zastosowanie miały przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Postanowieniem z 11 października 2021 r. Wojewoda zawiesił postępowanie w zakresie dotyczącym D. Z. i D. Z.. W uzasadnieniu wskazano, że przesłanką zawieszenia postępowania jest konieczność dokonania ustaleń w zakresie nabycia prawa do świadczeń rodzinnych na terenie Niemiec, stanowiąca zagadnienie wstępne w rozumieniu art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a.
Decyzją z 11 października 2021 r. Wojewoda przyznał zasiłek rodzinny wraz z dodatkiem z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej na P. W. i M. W..