Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 17 października 2023 r., sygn. I SA/Wr 149/23

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób prawnych

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jarosław Horobiowski Sędziowie: Asesor WSA Łukasz Cieślak (sprawozdawca) Sędzia WSA Marta Semiczek Protokolant: Starszy specjalista Katarzyna Motyl po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 17 października 2023 r. sprawy ze skargi E. sp. z o.o. z siedzibą we W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 grudnia 2022 r. nr 0111-KDIB1-1.4010.248.2022.8.SG w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną w części stwierdzającej, że stanowisko strony skarżącej przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej jest nieprawidłowe; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez E. sp. z o.o. z siedzibą we W. jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 grudnia 2022 r. nr 0111-KDIB1-1.4010.248.2022.8.SG dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych.

Z akt sprawy wynika, że we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej strona skarżąca podała, że od lutego 2022 r. jest opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek (dalej: "estoński CIT"). Wnioskodawca spełnia wszystkie warunki uregulowane w art. 28j ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm.; dalej: u.p.d.o.p. lub ustawa o CIT) uprawniające do korzystania z estońskiego CIT oraz nie znajdują zastosowania żadne wyłączenia z możliwości wyboru tej formy opodatkowania uregulowane w art. 28k ustawy o CIT. Wnioskodawca jest producentem oraz dystrybutorem odzieży i sprzętu taktycznego, outdoorowego oraz militarnego. Podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej wnioskodawcy jest sprzedaż hurtowa odzieży i obuwia, prowadzi ona także działalność m.in. w zakresie produkcji gotowych wyrobów tekstylnych oraz produkcji sprzętu sportowego. Wnioskodawca w swojej działalności wykorzystuje dwa znaki towarowe oraz wzory użytkowe i przemysłowe. Pierwotne postaci znaków towarowych zostały zarejestrowane w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej odpowiednio w 2009 i 2014 roku. Pierwotny znak słowny został wytworzony przez wspólnika spółki w okresie, kiedy cała produkcja oraz sprzedaż odzieży skupiona była w przedsiębiorstwie prowadzonym w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej tego wspólnika. Działalność ta ma długą tradycję i jest prowadzona od 1983 r. Z biegiem lat okazało się jednak, że forma jednoosobowej działalności nie przystaje do skali prowadzonej działalności produkcyjnej oraz planów jej dalszego rozwoju. W związku z tym, mając na uwadze chęć ograniczenia ryzyka gospodarczego oraz zabezpieczenia się na wypadek nieprzewidzianych okoliczności i wypadków losowych, zdecydowano o przeniesieniu działalności produkcyjnej do spółki prawa handlowego. W tym celu w 2011 r. postanowiono o utworzeniu spółki i o dalszym prowadzeniu działalności produkcyjnej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W ramach jednoosobowej działalności gospodarczej wspólnika pozostawiono jedynie wytworzone przez niego znaki towarowe oraz dział zajmujący się tworzeniem wzorów użytkowych i przemysłowych. Wynikało to z faktu, że historycznie całość praw związanych z produkcją odzieży outdoorowej była ściśle związana z osobą wspólnika. Jednoosobowa działalność prowadzona przez wspólnika jest nadal aktywna i ma rzeczywisty charakter. Obecnie, wraz z zatrudnionymi w ramach tej działalności od wielu lat pracownikami wspólnik w dalszym ciągu bierze aktywny udział w tworzeniu wzorów użytkowych, wykorzystywanych przez spółkę do prowadzenia jej działalności produkcyjnej. Z powyższych względów, prawie 10 lat temu, zdecydowano o pozostawieniu znaków towarowych oraz wzorów użytkowych i przemysłowych u wspólnika spółki w ramach jego jednoosobowej działalności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00