Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 września 2023 r., sygn. II SA/Gl 1074/23

Ruch drogowy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Dziuk, Sędziowie Asesor WSA Agnieszka Kręcisz-Sarna (spr.), Sędzia WSA Krzysztof Nowak, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 21 września 2023 r. sprawy ze skargi P. sp. z o.o. w W. na akt Prezydenta Miasta K. z dnia 9 kwietnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu części opłaty za wydanie karty pojazdu 1) uchyla zaskarżony akt, 2) uznaje obowiązek Prezydenta Miasta K. dokonania na rzecz skarżącej Spółki zwrotu kwoty 425 (czterysta dwadzieścia pięć) złotych tytułem części opłaty za wydanie karty pojazdu, 3) zasądza od Prezydenta Miasta K. na rzecz skarżącej Spółki kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżonym aktem z 9 kwietnia 2021 r. znak [...] Prezydent Miasta K. (dalej "Prezydent" lub "organ") odmówił P. Sp. z o.o. w W. (dalej "skarżąca") zwrotu części opłaty za wydanie karty pojazdu

Zaskarżony akt został wydany w następującym stanie sprawy.

Pismem z 11 marca 2021 r. skarżąca, będąca następcą prawnym B. S.A. w W., zwróciła się do Prezydenta z wnioskiem o stwierdzenie jej uprawnienia do otrzymania od organu zwrotu kwoty 425 zł, stanowiącej część wniesionej opłaty za wydanie karty pojazdu numer [...] dla pojazdu marki [...] o numerze rejestracyjnym [...]. W skierowanym do organu piśmie skarżąca wskazała, że zwrotu części opłaty organ winien dokonać w terminie 7 dni od otrzymania wniosku na podany numer rachunku bankowego.

W ocenie skarżącej pobranie kwoty 500 zł za wydanie karty dla wymienionego wyżej pojazdu nastąpiło bez podstawy prawnej. Skarżąca powołała się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego (dalej "TK" lub "Trybunał") z 17 stycznia 2006 r. o sygn. akt U 6/04 (opubl. OTK-A 2006, nr 1, poz. 3), w którym Trybunał orzekł, że § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłaty za kartę pojazdu jest niezgodny z art. 77 ust. 4 pkt 2 i ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym oraz art. 92 ust. 1 i art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00