Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 23 sierpnia 2023 r., sygn. I SA/Gd 418/23

Podatek dochodowy od osób fizycznych; Interpretacje podatkowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Romała, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędzia WSA Marek Kraus (spr.), Protokolant Specjalista Dorota Zawiślińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 23 sierpnia 2023 r. sprawy ze skargi P.K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 lutego 2023 r. nr 0111-KDIB2-1.4011.305.2022.2.AM w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla interpretację indywidualną w zaskarżonej części, w której uznano stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe; 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

1. W zaskarżonej interpretacji indywidualnej z dnia 23 lutego 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako "organ" lub "Dyrektor KIS") stwierdził, że stanowisko P. K. (dalej jako "Wnioskodawca" lub "Skarżący"), przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

2. Rozstrzygnięcie zapadło na tle następującego stanu faktycznego i prawnego sprawy:

2.1. W dniu 31 grudnia 2022 r. do organu wpłynął wniosek Skarżącego o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności indywidualnej (tzw. IP Box).

We wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego Skarżący wskazał, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której przeważającym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem (kod PKD 62.01.Z). Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o PIT. Wnioskodawca rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów na zasadach ogólnych. Od 1 września 2014 roku Wnioskodawca współpracuje z niemiecką spółką e. GmbH z siedzibą w B. (dalej jako "Spółka") na podstawie umowy konsultingowej, która obejmuje outsourcing usług. Na podstawie tej umowy Wnioskodawcy powierzono do wykonywania usługi programistyczne. W praktyce Wnioskodawca tworzy dla Spółki oprogramowanie w postaci komputerowego kodu stron internetowych. Tworzy przeważnie dla stron internetowych projektowanych od podstaw, chociaż zdarza się również, iż jest odpowiedzialny za rozwój istniejących stron internetowych o nowe funkcjonalności. Wyjaśniając Wnioskodawca wskazał, że rozwija istniejące oprogramowanie poprzez dodawanie wytworzonych przez niego samodzielnie funkcjonalności. Jest autorem tworzonego w ramach powyższej współpracy kodu komputerowego, do którego autorskie prawa majątkowe przenosi na Spółkę. Rozwija i ulepsza oprogramowanie będące rezultatem jego własnej pracy twórczej, ale też rozwija i ulepsza istniejące już oprogramowanie autorstwa innych osób. Podkreślił przy tym, że rozwijanie i ulepszanie odbywa się poprzez wytwarzanie nowych programów komputerowych, tzw. rozwinięć lub ulepszeń, do których autorskie prawa majątkowe posiada Wnioskodawca i które następnie, zgodnie z treścią zawartej ze Spółką umowy, są przenoszone na Spółkę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00