Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 25 lipca 2023 r., sygn. II SA/Ol 338/23

Zagospodarowanie przestrzenne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Ewa Osipuk (spr.) Sędziowie sędzia WSA Tadeusz Lipiński asesor WSA Grzegorz Klimek po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 25 lipca 2023 r. sprawy ze skarg I. Sp. z o.o. w W. i Spółdzielni Mieszkaniowej w O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia [...] nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy I. uchyla pkt 1) zaskarżonej decyzji; II. oddala skargę Spółdzielni Mieszkaniowej w O.; III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie na rzecz skarżącej spółki I. w W. kwotę 997 zł (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 21 września 2020 r., (...) sp. z o.o. w W. zwróciła się do Urzędu Miasta Olsztyna (dalej jako: "organ pierwszej instancji", "Prezydent") o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z częścią handlowo-usługową w poziomie parteru wraz z niezbędną infrastrukturą, położonej w Olsztynie przy ul. (...) na działkach nr (...),(...),(...),(...)oraz części działki nr (...), obręb geodezyjny (...).

W dniu 25 sierpnia 2021 r., organ pierwszej instancji zawiadomił o wszczęciu postępowania w sprawie.

Decyzją z dnia 22 grudnia 2021 r., Prezydent ustalił warunki zabudowy dla przedmiotowej inwestycji.

Decyzją z dnia 28 lutego 2022 r., po rozpatrzeniu odwołania Spółdzielni Mieszkaniowej "(...)", Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Olsztynie (dalej jako: "Kolegium", "organ odwoławczy"), uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i przekazało sprawę organowi pierwszej instancji do ponownego rozpatrzenia.

W ocenie Kolegium, rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji jest co najmniej przedwczesne, wydane w oparciu o wadliwą analizę urbanistyczną.

Decyzją z dnia 30 maja 2022 r., organ pierwszej instancji ponownie ustalił warunki zabudowy dla ww. inwestycji, a decyzją z dnia 14 lipca 2022 r., Kolegium ponownie uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji. Wskazano, że sporządzona analiza nie wskazuje, w jakiej odległości i na jakiej podstawie wyznaczono linię zabudowy. Decyzja zakreśla też szerokość elewacji frontowej na zaniżonym poziomie, co wskazuje na nierzetelność. Również wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej została określona dowolnie. Natomiast w odniesieniu do wyznaczonej ilości miejsc parkingowych organ bezrefleksyjnie powielił dotychczasową argumentację zaprezentowaną w poprzedniej decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00