Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 30 czerwca 2023 r., sygn. II SA/Kr 474/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Tuszyńska Sędziowie: WSA Agnieszka Nawara - Dubiel WSA Sebastian Pietrzyk (spr.) Protokolant: sekretarz sądowy Joanna Biegalska – Ciepacz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 czerwca 2023 r. sprawy ze skargi N. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z dnia 14 lutego 2023 r. nr SKO.ZP/415/9/2023 w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy skargę oddala.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z dnia 14 lutego 2023 roku, znak: SKO.ZP/415/9/2023 uchylająca decyzję z dnia 20 grudnia 2022 r. znak: PPIA.6730.M.53.2022, Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej w części dotyczącej pkt 3 w zakresie wielkości powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni terenu i w zakresie wielkości powierzchni biologicznie czynnej, a w pozostałej zakresie utrzymująca decyzję w mocy.

Powyższa decyzja została wydana w następujących okolicznościach.

Decyzją z dnia 20 grudnia 2022 r. znak: PPIA.6730.M.53.2022 Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, na wniosek P[...] s.c. z 9 sierpnia 2022 r., ustalił warunki zabudowy na budowę czterech budynków mieszkalnych jednorodzinnych wraz z infrastrukturą techniczną na działkach nr [...] i [...] przy ul[...] w D. T..

Odwołanie od powyższej decyzji wniósł pan N. G..

Po rozpoznaniu sprawy w wyniku wniesionego odwołania, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Tarnowie decyzją z dnia 14 lutego 2023 roku, znak: SKO.ZP/415/9/2023 uchylająca decyzję z dnia 20 grudnia 2022 r. znak: PPIA.6730.M.53.2022, Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej w części dotyczącej pkt 3 w zakresie wielkości powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni terenu i w zakresie wielkości powierzchni biologicznie czynnej, a w pozostałej zakresie utrzymująca decyzję w mocy.

Kolegium wskazało, że zachodzą podstawy do uwzględnienia wniosku inwestora w zakresie realizacji inwestycji.

W analizie sporządzonej przez architekta M. M. stwierdzono, że na działkach sąsiednich zlokalizowana jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna z towarzyszącymi im budynkami gospodarczo- garażowymi. W obszarze analizy znajduje się 32 budynków mieszkalnych jednorodzinnych, 14 garażowo- gospodarczych oraz jeden budynek usługowy. Ustalenia te potwierdza mapa z wyznaczonym obszarem analizowanym. Jak wskazuje się w orzecznictwie podstawą wydania decyzji odmawiającej ustalenia warunków zabudowy może być wyłącznie oczywista sprzeczność projektowanej inwestycji z funkcją obiektów już istniejących, którą można racjonalnie uzasadnić (zob. uzasadnienie do wyroku NSA z dnia 28 marca 2018 roku, sygn. II OSK 1301/16). Organ odwoławczy wskazał, że w niniejszej sprawie ma miejsce kontynuacja funkcji, albowiem budowa domów jednorodzinnych na tym terenie wpisuje się w sposób zagospodarowania działek leżących w sąsiedztwie. Wbrew twierdzeniom odwołania N. G., planowana inwestycja stanowi kontynuację funkcji, albowiem funkcja mieszkaniowa jednorodzinna jest dominującą na tym terenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00