Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 marca 2018 r., sygn. II OSK 1301/16

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zdzisław Kostka Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Miron sędzia del. WSA Sławomir Pauter (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Anita Lewińska-Karwecka po rozpoznaniu w dniu 28 marca 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. G. i A. B.-N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 11 lutego 2016 r. sygn. akt II SA/Po 687/15 w sprawie ze skargi M. G. i A. B.-N na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] 2015 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej wniesionej w niniejszej sprawie przez M. G. i A. B. jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia [...] 2016 roku, którym oddalono skargę w/w na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] w przedmiocie warunków zabudowy i zagospodarowania przestrzennego.

Powyższy wyrok został wydany w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i prawne:

Prezydent Miasta [...] decyzją z dnia [...] 2015 r., nr [...], na wniosek L. K., ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania części pomieszczeń mieszkalnych położonych w poziomie parteru i pierwszego piętra istniejącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego w celu ich przeznaczenia na pomieszczenia usługowe (pokoje gościnne), położonego w [...] oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków jako działka o nr [...].

W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, iż decyzja powyższa wydana została po przeprowadzeniu analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu oraz analizy określonej w art. 53 ust. 3 ustawy z dnia z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2012r,, poz. 647 - dalej: "u.p.z.p."). Obszar analizowany wyznaczony został zgodnie z wymogami § 3 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. 2003 r., nr 164, poz. 1588 - dalej: "rozporządzenie"). Organ stwierdził, iż szerokość frontu działki budowlanej stanowiącej teren inwestycji, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków nr [...] wynosi około 20 m, a tym samym trzykrotna szerokość frontu działki budowlanej, objętej wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy, wynosi 60 m, która to wielkość wyznacza minimalny teren analizy. Jednak w niniejszej sprawie w wyniku przeprowadzenia analizy stanu zainwestowania nieruchomości sąsiednich - biorąc pod uwagę istniejące uwarunkowania - granica obszaru analizowanego została wyznaczona przez Prezydenta Miasta [...] w nieco większej odległości, to jest w odległości od około 60 m do około 120 m wokół działki budowlanej oznaczonej numerem [...], obejmując zwarty obszar zabudowany w sposób pozwalający na dokonanie stosownej analizy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00