Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 22 marca 2023 r., sygn. II SA/Łd 912/22

Ochrona zwierząt

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jarosław Czerw Sędziowie Sędzia WSA Agata Sobieszek-Krzywicka Asesor WSA Marcin Olejniczak (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 marca 2023 r. sprawy ze skargi J. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Skierniewicach z dnia 9 sierpnia 2022 r. nr KO.4113.40.2022 w przedmiocie czasowego odebrania zwierzęcia uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy Domaniewice z dnia 15 lipca 2022 roku nr ELR.6140.14.2022 w części w jakiej przekazuje psa Towarzystwu Przyjaciół Zwierząt " Arkadia" w Głownie. MR

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Skierniewicach, decyzją z 9 sierpnia 2022 r. (sprostowaną postanowieniem z 12 października 2022 r.), utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy Domaniewice z 15 lipca 2022 r., którą, na mocy przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2022 r. poz. 572 - u.o.z.) czasowo odebrano J.D. psa przekazano go Towarzystwu Przyjaciół Zwierząt "A." w G.

W uzasadnieniu Kolegium wyjaśniło, że zawiadomieniem z 12 lipca 2022 r. TPZ "A." w G. poinformowało Wójta Gminy Domaniewice o odbiorze psa i wniosło o wydanie decyzji o czasowym jego odbiorze. Z protokołu interwencyjnego sporządzonego przez TPZ wynika, że pies został odebrany właścicielowi w dniu 12 lipca 2022 r. w obecności dwóch policjantów z KPP w Ł. Powodem interwencji było bicie psa drewnianym kołkiem po głowie, wcześniej wyciągniętego siłą z budy. Okoliczność ta została sfilmowana i nagrana na płytę CD. TPZ wskazało, że pies był przywiązany do budy łańcuchem o długości 2 m, nie miał zapewnionego dostępu do świeżej wody, podczas interwencji rozleciała się buda. Kolegium podkreśliło, że TPZ podjęło interwencję już 23 czerwca 2022 r., w związku z utrzymywaniem psa w stanie rażącego niechlujstwa, na krótkim łańcuchu, bez dostępu do wody i odpowiedniego jedzenia. W ocenie Kolegium film obrazujący bicie psa po głowie, utrzymywanego na krótkim łańcuchu w budzie o słabej konstrukcji, bez zapewnienia wody i odpowiedniego pożywienia świadczy, że zasadnie organ pierwszej instancji orzekł o czasowym odebraniu psa. Tłumaczenie właściciela psa, że bicie po głowie rurką czy też drewnianym kołkiem są ruchami tresury, nie można uznać za wiarygodne. Z opinii lekarzy weterynarii z 24 i 25 czerwca 2022 r. wynika, że pies nie wykazywał objawów choroby, ma niedobory żywieniowe, prawdopodobnie jest zarobaczony (nie ma książeczki zdrowia). Jednak w świetle okoliczności sprawy uzasadnione było wydanie decyzji w trybie określonym w art. 7 ust. 3 u.o.z. Sfilmowane bicie psa wskazuje, że dalsze pozostawanie psa u właściciela w dotychczasowych warunkach zagrażało jego zdrowiu i życiu. Zagrożenie, że właściciel będzie, poprzez bicie psa po głowie będzie prowadził szkolenie psa wskazuje na potencjalność i hipotetyczność nieprawidłowej sytuacji psa, a to może wywołać negatywne skutki dla życia lub zdrowia psa. Z materiału dowodowego jednoznacznie wynika, że w niniejszej sprawie zaistniały przesłanki określone w art. 7 ust. 3 u.o.z., zatem zachodził przypadek niecierpiący zwłoki, gdyż dalsze przebywanie psa u strony zagrażało zdrowiu i życiu zwierzęcia. W niniejszej sprawie organ pierwszej instancji orzekł o przekazaniu psa TPZ w G., na co zezwalają przepisy ustawy o ochronie zwierząt. Regulacje te dopuszczają możliwość powierzenia opieki nad odebranymi zwierzętami każdemu podmiotowi, który zapewni właściwą jakość sprawowanej pieczy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00