Orzeczenie
Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 13 grudnia 2018 r., sygn. II SA/Sz 815/18
Inspekcja weterynaryjna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj,, Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Protokolant starszy sekretarz sądowy Aneta Ciesielska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 13 grudnia 2018 r. sprawy ze skargi Spółki A. na decyzję Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazu klasyfikowania surowca I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Lekarza Weterynarii w S. z dnia [...] r. nr [...], II. zasądza od Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w S. na rzecz strony skarżącej Spółki A. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Urzędowy lekarz weterynarii Powiatowego Inspektoratu Weterynarii
w S., w dniu 25 stycznia 2018 r., przeprowadził kontrolę doraźną w zakładzie D. Sp. z o.o. w S. (dalej jako: "Spółka" lub "skarżąca"), mającą na celu weryfikację oznakowania mięsa pozyskiwanego z wykorzystaniem metody mechanicznego oddzielenia mięsa od kości przy pomocy urządzenia Bader. Wyniki kontroli zostały opisane w protokole nr [...], gdzie stwierdzono,
że przedmiotowe mięso jest uznawane za mięso rozdrobnione i oznakowywane na etykietach jako "mięso rozdrobnione jasne z kurczaka świeże luz" lub "mięso rozdrobnione ciemne z kurczaka świeże luz" i w ten sposób oznakowane jest wprowadzane do obrotu, które to działanie zostało uznane za nieprawidłowe.
Zakład nie zgodził się z ustaleniami Powiatowego Lekarza Weterynarii
w S. i w swoich wyjaśnieniach z 6 listopada 2017 r. przedstawił wyniki badań, wykonanych w niemieckim laboratorium Deutsches Institut für Lebensmitteltechnik z [...], z których wynika, że w pozyskanym mięsie nie ma naruszenia struktury włókien mięśniowych.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w S. nie uznał wyników tych badań
i decyzją z dnia [...] r., nr [...], nakazał surowiec pozyskany przez zakład z wykorzystaniem metody mechanicznego oddzielenia mięsa od kości przy pomocy urządzenia Bader klasyfikować jako mięso oddzielone mechanicznie i tak oznakowany produkt wprowadzać do obrotu.