Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 lutego 2023 r., sygn. VII SA/Wa 2537/22
Planowanie przestrzenne; Zagospodarowanie przestrzenne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Cieśla (spr.), Sędzia WSA Grzegorz Rudnicki, Asesor WSA Iwona Ścieszka, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 1 lutego 2023 r. sprawy ze skargi Gminy D. na postanowienie Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia [...] października 2022 r. znak: [...] w przedmiocie uzgodnienia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. zasądza od Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad na rzecz skarżącej Gminy D. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad postanowieniem z dnia 31 sierpnia 2022 r., na podstawie art. 17 pkt 6 b tiret trzecie, w związku z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2022 r., poz. 503) i art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1376 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Wójta Gminy [...] w sprawie uzgodnienia projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów zabudowy mieszkaniowej w obrębie [...] - Osiedle [...] - nie uzgodnił przedłożonego projekt planu zagospodarowania przestrzennego.
W uzasadnieniu organ podał, że zgodnie z art. 17 pkt 6 lit. b tiret trzecie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, Wójt Gminy po podjęciu przez Radę Gminy uchwały o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego uzgadnia projekt planu z właściwym zarządcą drogi, jeżeli sposób zagospodarowania gruntów przyległych do pasa drogowego lub zmiana tego sposobu mogą mieć wpływ na ruch drogowy lub samą drogę.
W odniesieniu do obszarów przyległych do pasa drogowego zastosowanie ma art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. Zgodnie z jego treścią zmianę zagospodarowania terenu przyległego do pasa drogowego, w szczególności polegającą na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, zarządca drogi uzgadnia w zakresie możliwości włączenia do drogi ruchu drogowego spowodowanego tą zmianą. Zarządca drogi krajowej analizuje teren przyległy również w zakresie zgodności z art. 43 ust. 1 ustawy o drogach publicznych, który wskazuje minimalne odległości obiektów budowlanych znajdujących się przy drodze krajowej od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi.