Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 15 lutego 2023 r., sygn. II SA/Bd 1043/22

Samorząd terytorialny

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Joanna Brzezińska Sędziowie sędzia WSA Joanna Janiszewska-Ziołek (spr.) sędzia WSA Jarosław Wichrowski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 15 lutego 2023 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego w Nakle nad Notecią na uchwałę Rady Gminy Sadki z dnia 23 grudnia 2021 r. nr XLI/66/2021 w przedmiocie zasad przyznawania i wysokości diet dla radnych stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały.

Uzasadnienie

Prokurator Rejonowy w Nakle nad Notecią wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy skargę na uchwałę Rady Gminy Sadki z dnia 23 grudnia 2021 r. Nr XLI/66/2021 w sprawie przyjęcia zasad przyznawania i wysokości diet dla radnych i przewodniczących organu wykonawczego jednostki pomocniczej oraz zwrotu kosztów podróży służbowych przysługujących radnym Gminy Sadki.

W skardze zarzucono istotne naruszenie przepisów prawa, mianowicie art. 40 ust. 1 i art. 42 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2022 r. poz. 559) oraz art. 4 i art. 13 pkt 2 ustawy z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1461) poprzez zaniechanie opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego zaskarżonej uchwały. W ocenie Skarżącego, zaskarżona uchwała jest aktem prawa miejscowego, a brak jej publikacji stanowi istotne naruszenie przepisów prawa i powinno skutkować nieważnością aktu w rozumieniu art. 91 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Skarżący podał, że w § 9 zaskarżonej uchwały postanowiono, że: "uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r." Określenie terminu wejścia w życie uchwały oznacza, że rada nie zakwalifikowała jej do kategorii aktów prawa miejscowego, którego wejście w życie uzależnione jest od ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Zaskarżona uchwała jest, w ocenie autora skargi, aktem prawa miejscowego, a nie aktem kierownictwa wewnętrznego. Zawiera ona przepisy powszechnie obowiązujące i powinna zostać, jako akt prawa miejscowego, ogłoszona na zasadach i w trybie przewidzianym w art. 4 ust. 1 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00