Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 stycznia 2023 r., sygn. III SA/Wa 1356/22
Podatek dochodowy od osób prawnych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jacek Kaute, Sędziowie sędzia WSA Dariusz Czarkowski, asesor WSA Adrianna Elżbieta Grzymska-Truksa (sprawozdawca), , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 12 stycznia 2023 r. sprawy ze skargi B. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 marca 2022 r. nr 0111-KDIB1-1.4010.31.2022.1.JD w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.
Uzasadnienie
B. sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej jako: "Strona", "Spółka" lub "Skarżąca") złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy limit przewidziany w art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r., poz. 1800, dalej: "u.p.d.o.p.") będzie miał zastosowanie do nieruchomości niepodlegających amortyzacji na podstawie art. 28 ust. 1 pkt 1a ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r., poz. 217; dalej: "ustawa o rachunkowości").
Strona opisując stan faktyczny wskazała, że jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością podlegającą w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich przychodów. Jest spółką nieruchomościową w rozumieniu art. 4a pkt 35 u.p.d.o.p. mającą siedzibę oraz zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w sektorze magazynowym, tj. wynajmuje powierzchnię magazynową dla celów składowania towarów.
Model biznesowy Spółki zakłada wybudowanie i wynajęcie powierzchni magazynowej, a następnie pozostawienie nieruchomości w portfelu inwestycyjnym w celu generowania przychodów z wynajmu długoterminowego. W zależności od prognoz biznesowych Spółka nie wyklucza również sprzedaży nieruchomości w przyszłości.