Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 10 stycznia 2023 r., sygn. II SA/Bd 855/22

Ruch drogowy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) Sędziowie sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz asesor WSA Mariusz Pawełczak po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 10 stycznia 2023 r. sprawy ze skargi T. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] czerwca 2022 r. nr [...] w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z 15 kwietnia 2022 r. nr WWK.5430.0139012.81.2022.NS, Starosta Nakielski, na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy Kodeks Karny i niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 541 – dalej "ustawa zmieniająca") zatrzymał T. A. (skarżącemu) prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E, C1, C, C1+E, C+E i T. W uzasadnieniu wskazano, że w dniu 16 marca 2022 r. do urzędu wpłynął wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy o kontrolne sprawdzenie kwalifikacji skarżącego do kierowania pojazdami w związku z przekroczeniem przez niego liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego w okresie 12.03.2021 r. – 06.03.2022 r., co zgodnie z przywołanym przepisem stanowiło podstawę do wydania przedmiotowego rozstrzygnięcia.

W odwołaniu od powyższej decyzji skarżący, reprezentowany przez radcę prawnego, zarzucił naruszenie art. 6, 8 § 1 i § 2, art. 15, art. 80, art. 81a § 1, 81a § 2 pkt 1 i art. 155 k.p.a. oraz art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy zmieniającej. Wniósł o przeprowadzenie dowodów z szeregu dokumentów świadczących o jego kwalifikacjach i historii zatrudnienia jako kierowca. Podniósł, że wykroczenia, za które otrzymał punkty karne, popełnił na przestrzeni jednego roku (będąc zawodowym kierowcą z wieloletnim stażem) a każde z nich uzasadnione było zasadami słuszności i współżycia społecznego (niewyhamowanie w porę na ośnieżonej nawierzchni za samochodem, który wykonał nagłe hamowanie, rozmowy z dziećmi i wnukami powodujące przeoczenie ograniczeń prędkości, nieprawidłowe parkowanie z uwagi na obowiązkową przerwę wynikającą ze wskazań tachografu). Wskazał, że od lat jest z żoną rodziną zastępczą dla pięciorga dzieci. Podniósł, że w jego sytuacji organ powinien odstąpić od praktyki zatrzymywania prawa jazdy, co jest uzasadnione interesem osób trzecich (dzieci pozostających pod jego opieką). Wskazał też, że zatrzymanie prawa jazdy nie tylko uniemożliwi mu pracowanie, ale także troskliwe dbanie o rozwój intelektualny i duchowy dzieci – wyjazdy na wycieczki i wakacje w odległych miejscach kraju, odwożenie dzieci do szkoły.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00