Wyrok WSA w Łodzi z dnia 1 lutego 2022 r., sygn. III SA/Łd 898/21
Ruch drogowy
Dnia 1 lutego 2022 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Małgorzata Kowalska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Monika Krzyżaniak, Sędzia NSA Janusz Nowacki, , po rozpoznaniu w dniu 1 lutego 2022 roku na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi Z.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] roku nr [...] w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty [...] z dnia [...] roku nr [...]. 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. na rzecz skarżącego Z.S. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z [...] r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. utrzymało w mocy decyzję Starosty [...] z [...] r. w przedmiocie zatrzymania Z.S. prawa jazdy kat. B.
W sprawie ustalono następujący stan faktyczny i prawny.
Wnioskiem z 31 sierpnia 2011 roku Komendant Wojewódzki Policji w Ł. zwróciła się do Starosty [...] o kontrolne sprawdzenie kwalifikacji do kierowania pojazdami w ramach posiadanych uprawnień Z.S. Z treści wniosku wynikało, że w okresie od 16 lutego do 12 kwietnia 2011 roku dopuścił się on wielokrotnego naruszenia przepisów ruchu drogowego, z które przypisana została mu liczba 26 punktów karnych.
Decyzją z [...] r. Starosta [...] orzekł o zatrzymaniu stronie prawa jazdy kat. B numer [...], druk [...]. W podstawie prawnej rozstrzygnięcia wskazał art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 541 ze zm.), zgodnie z którym starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy w przypadku przekroczenia liczby 24 punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego, otrzymanych na podstawie art. 130 ust. 1 ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2021 r., poz. 450 ze zm.), dalej jako u.p.r.d. Organ pierwszej instancji zaznaczył, iż z treści przywołanego przepisu prawa jednoznacznie wynika, że wydanie decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy nie jest pozostawione uznaniu organu administracji. Decyzja ta ma charakter związany. Organ ma obowiązek jej wydania w przypadku otrzymania stosownej informacji o przekroczeniu dopuszczalnej liczby punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Starosta nie jest również uprawniony by w toku prowadzonego przez siebie postępowania samodzielnie weryfikować poprawność (nałożonych przez właściwe w tej sprawie organy) - punktów karnych. Kwestia ta stanowić może bowiem przedmiot wyłącznej oceny sądu karnego, działającego w oparciu o przepisy Kodeksu postępowania w sprawach wykroczeń.