Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 14 grudnia 2022 r., sygn. II SA/Gl 1455/22

Planowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski (spr.), Sędziowie Asesor WSA Tomasz Dziuk, Sędzia WSA Wojciech Gapiński, Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2022 r. sprawy ze skargi M. B. i T. B. na uchwałę Rady Miejskiej w Sośnicowicach z dnia 24 lipca 2018 r. nr XLII/351/2018 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 29 września 2022 r. T. B. i M. B. złożyli do tutejszego Sądu skargę na uchwałę Rady Miejskiej w Sośnicowicach nr XLII/351/2018 z dnia 24 lipca 2018 roku w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Sośnicowice w części dotyczącej nieruchomości położonej na terenie Gminy Sośnicowice, obręb Kozłów, składającej się z działki ewidencyjnej nr 1, dla której jest prowadzona księga wieczysta o nr [...], w zakresie w jakim zakazano lokalizacji obiektów budowlanych na wskazanej nieruchomości (paragraf 29 ust. 2 pkt 2 litera a uchwały) w związku z będącym integralnym składnikiem uchwały załącznikiem to jest rysunkiem planu, zgodnie z którą wskazana nieruchomość została oznaczona literą R.

Skarżący są właścicielami wskazanej wyżej nieruchomości. Zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Gminy Sośnicowice uchwalonego przez Radę Miejską w Sośnicowicach przedmiotowa działka przeznaczona jest (w części użytków rolnych) na działalność rolniczą. Zgodnie z ustaleniami planu na działce zakazuje się lokalizacji obiektów budowlanych.

W ocenie skarżących Rada Miejska w Sośnicowicach uchwalając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, nie przestrzegała norm powszechnie obowiązującego prawa. Zgodnie bowiem z art. 6 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, sposób wykonywania prawa własności nieruchomości jest kształtowany przez Radę w drodze ustaleń planu zagospodarowania przestrzennego. Jednak władztwo gminy nie jest nieograniczone i zapisy miejscowego planu muszą brać pod uwagę inne przepisy, a co istotne nie mogą być sprzeczne z aktami prawnymi wyższego rzędu. Odnośnie wykonywania prawa własności, jego ograniczenie może nastąpić jedynie w sytuacji gdy jest to usprawiedliwione interesem publicznym. Innymi słowy naruszenie uprawnień właścicielskich jest możliwe jedynie wtedy gdy jest to konieczne z uwagi na interes publiczny. Tak więc, rolą organu planistycznego jest właściwe wyważenie interesu publicznego i interesów prywatnych, tak aby w jak największym stopniu zabezpieczyć i rozwiązać potrzeby wspólnoty, jednak w jak najmniejszym stopniu naruszając prawa właścicieli nieruchomości objętych planem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00