Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 6 grudnia 2022 r., sygn. II SA/Bk 777/22

Świadectwo kierowcy służy wykazaniu, że przewoźnik legalnie zatrudnia lub korzysta z usług kierowcy z państwa trzeciego. Każdy przewoźnik obowiązany jest do wystąpienia o świadectwo dla kierowcy, którego zatrudnia na podstawie umowy o pracę lub korzysta z jego usług na podstawie innej umowy cywilnoprawnej, co wprost wynika z treści art. 5 ust. 1 i 2 rozporządzenia nr 1072/2009, gdzie pojawia się pojęcie nie tylko „kierowcy legalnie zatrudnionego”, ale także „kierowcy pozostającego w dyspozycji przewoźnika”.

Teza urzędowa

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Małgorzata Roleder, Sędziowie sędzia WSA Marek Leszczyński, asesor sądowy WSA Barbara Romanczuk (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Sylwia Tokajuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 6 grudnia 2022 r. sprawy ze skargi F. Sp. z o.o. w B. na decyzję Komendanta P. Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku z dnia [...] sierpnia 2022 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę

Uzasadnienie

Skarga została wywiedziona na tle następujących okoliczności.

Decyzją nr [...] z dnia [...]06.2022 r. Komendant Placówki Straży Granicznej w B. nałożył na F. Sp. z o. o. w B. karę pieniężną w kwocie 5 000 zł, na podstawie art. 92 a ust. 1, 3 i 7 ustawy z dnia 6 grudnia 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz. 180 ze zm., dalej u.t.d.) oraz załącznika nr 3Ip. 3.3. do ustawy tj. za wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy przez kierowcę nieposiadającego ważnego świadectwa kierowcy.

W uzasadnieniu tej decyzji organ I instancji wskazał, że w dniu [...]05.2022 r. o godzinie 8.57 na drogowym przejściu granicznym w B. zgłosił się do kontroli granicznej na kierunku wyjazdowym z Polski obywatel Białorusi: A. K., kierujący samochodem ciężarowym marki VOLVO o nr rej. [...] wraz z naczepą marki SCHMITZ o nr rej. [...] (pojazdy zarejestrowane na terytorium Polski i Niemiec). Kierowca ten dokonywał międzynarodowego zarobkowego transportu drogowego rzeczy na rzecz spółki F. Sp. z o.o. w B.. Kierowca przewoził z Belgii do Białorusi ładunek na podstawie listu przewozowego typu CMR w łącznej ilości 20715 kg. Podczas kontroli paszportowej na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 4 oraz art. 87 ust. 1 u.t.d., dokonano kontroli dokumentów wymaganych przy międzynarodowym transporcie drogowym rzeczy. Kierowca przedstawił: wypis z licencji na wykonywanie międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy o numerze [...] na blankiecie o numerze [...] oraz litewskie świadectwo kierowcy do celów zarobkowego przewozu drogowego rzeczy na podstawie licencji wspólnotowej nr [...] wydane w dniu [...]10.2020 roku, ważne od dnia [...]10.2020 roku do dnia [...]11.2024 roku, poświadczające zatrudnienie w firmie przewozowej U. Kierowca nie okazał do kontroli świadectwa kierowcy do celów zarobkowego przewozu drogowego rzeczy na podstawie licencji wspólnotowej, wykonywanego na rzecz F. Sp. z o.o. w B.. Ponadto nie wniósł on zastrzeżeń do protokołu kontroli, oświadczając, że nie "nie dostał świadectwo w siedzibie firmy"

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00