Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 listopada 2022 r., sygn. III SA/Wa 1384/22
Podatek dochodowy od osób prawnych; Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Sędziowie sędzia WSA Agnieszka Baran, asesor WSA Agnieszka Sułkowska (sprawozdawca), po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 15 listopada 2022 r. sprawy ze skargi Banku [...] na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 marca 2018 r. nr 0114-KDIP2-3.4010.39.2018.1.JBB w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę
Uzasadnienie
Pismem z 2 maja 2018 r. Bank [...] wniósł skargę na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 marca 2018 r.
Jak wynika z akt sprawy, wnioskiem z 31 stycznia 2018 r. Bank [...] [dalej: "Skarżący", "Strona", "Wnioskodawca", "Bank"] zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia momentu rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu kuponów odsetkowych.
W złożonym wniosku B. wskazał, że jako jedyna obecnie instytucja finansowa działająca w formie prawnej banku państwowego, w ramach prowadzonej działalności m.in. kupuje na rynku wtórnym dłużne papiery wartościowe z naliczonym kuponem odsetkowym. Płacona w takich okolicznościach cena za dłużny papier wartościowy jest tzw. ceną brudną tj. uwzględnia również wartość odsetek naliczonych do dnia nabycia papieru przez B. Tytułem przykładu Bank wskazał: wartość nominalna [kapitał] dłużnego papieru wartościowego to 100 j.p. naliczone odsetki do dnia nabycia papieru przez Bank to 3 j.p., cena nabycia to 103 [tzw. cena brudna]. W takich okolicznościach przyjmuje się, iż tzw. ceną czystą jest kwota 100 j.p. [cena brudna minus naliczone odsetki, a więc 103 —3 = 100]. W omawianej sytuacji Bank realizuje następujące księgowania: kasa 103 Ma, kapitał papieru wartościowego 100 Wn, naliczone odsetki 3 Wn.
Przyszłe odsetki, tj. odsetki dotyczące okresu od dnia nabycia papieru wartościowego przez Bank do daty wykupu dłużnego papieru wartościowego przez emitenta, jako w sensie prawnym nieistniejące - nie są w dacie nabycia papieru w jakikolwiek sposób ewidencjonowane w księgach rachunkowych B.