Wyrok WSA w Lublinie z dnia 30 listopada 2022 r., sygn. I SA/Lu 398/22
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Kazubińska-Kręcisz Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca) WSA Andrzej Niezgoda Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Woźny po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 listopada 2022 r. sprawy ze skargi M. – Z. S. we W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 czerwca 2022 r. nr 0113-KDIPT1-2.4012.311.2022.2.PRP w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz M. – Z. S. we W. kwotę 680 zł (sześćset osiemdziesiąt złotych) z tytułu zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Sygn. I SA/Lu 398/22
Uzasadnienie
W zaskarżonej interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (organ) ocenił, że nie jest prawidłowe stanowisko M. (MZS) dotyczące prawa do odliczenia podatku od towarów i usług (VAT) naliczonego w związku z realizacją dwóch projektów:
- "Modernizacja zabytkowego Zespołu Synagogalnego we W. - [...]" (projekt MWSMS);
- "Modernizacja zabytkowego Zespołu Synagogalnego we W. - [...]" (projekt MDPT).
W uzasadnieniu tej treści zapatrywania prawnego organ w pierwszej kolejności wyjaśnił, że MZS przedstawiło opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, w którym działa na podstawie ustaw:
- o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U.2020.194 ze zm. - u.d.k.);
- o muzeach (Dz.U.2022.385 - u.m.);
- o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U.2022.840 - u.o.z.).
Siedzibą MZS jest W. położona w strefie nadgranicznej z Białorusią. MZS jest samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest Powiat W. (PW), wpisaną do rejestru powiatowych instytucji kultury. Ma osobowość prawną. Jest czynnym podatnikiem VAT. Celem MZS jest działalność określona w art. 1 ust. 1 u.m. MZS prowadzi działalność gospodarczą w zakresie: - usług przewodnickich; - handlu wydawnictwami; - organizowania koncertów, konferencji, spotkań okolicznościowych w lokalach MZS; - produkcji i sprzedaży kopii muzealiów oraz przedmiotów o charakterze pamiątkarskim; - udostępniania zbiorów w celu kopiowania muzealiów albo sporządzania reprodukcji lub fotografii; - wypożyczania muzealiów do ekspozycji czasowych instytucjom pozamuzealnym. Przychody uzyskane z wymienionej działalności mogą być wykorzystane wyłącznie na cele statutowe. MZS realizuje swoje zadania przede wszystkim z wypracowanych środków własnych, dotacji oraz ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.