Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 11 października 2022 r., sygn. I SA/Gd 816/22
Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sławomir Kozik (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski, Sędzia NSA Alicja Stępień, , po rozpoznaniu w Wydziale I w trybie uproszczonym w dniu 11 października 2022 r. sprawy ze skargi D. W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 30 maja 2022 r. nr 0114-KDIP1-3.4012.128.2022.2.LK w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług umowy sprzedaży nieruchomości wnioskodawczyni D.W. opisała zdarzenie przyszłe, gdzie Skarżąca zamierza w przyszłości zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości gruntowej wraz z udziałem w działce stanowiącej drogę dojazdową do nieruchomości. Skarżąca opisała we wniosku historię posiadania sprzedawanej nieruchomości, a także wskazał, że z przyszłym nabywcą nieruchomości zawarł umowę przedwstępną, w której zobowiązał się sprzedać opisaną we wniosku nieruchomość za z góry ustaloną cenę. W umowie przedwstępnej, z uwagi na to, że przyszły nabywca zamierza realizować na nieruchomości własne przedsięwzięcie deweloperskie, Skarżąca upoważniła przyszłego nabywcę do wykonania określonych czynności we własnym imieniu i na własne ryzyko.
Zdaniem wnioskodawczyni, czynność sprzedaży nieruchomości wraz z udziałem w działce drogowej nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wskazał on, że planowanej sprzedaży nieruchomości nie sposób przypisać cech działalności gospodarczej, bowiem stanowi ona jedynie sprzedaż majątku prywatnego.
Wydając w dniu 6 czerwca 2022 r. interpretację indywidualną Dyrektor KIS uznał stanowisko podatniczki za nieprawidłowe. Na uzasadnienie swojego stanowiska Dyrektor KIS wskazał, że przyjęcie, że sprzedając nieruchomość dana osoba fizyczna działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną, np. nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność "handlową" wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu zaistnienia pojedynczych z nich.