Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 października 2009 r., sygn. I SA/Po 630/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący WSA Katarzyna Nikodem WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędziowie WSA Małgorzata Bejgerowska(spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Laura Szukała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 października 2009r. sprawy ze skargi A. A. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu bezpośredniego nadwyżki podatku naliczonego nad należnym od towarów i usług za miesiąc lipiec 2005r. I. uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] o nr [...]; II. stwierdza, że postanowienia wymienione w punkcie I nie podlegają wykonaniu do dnia uprawomocnienia się niniejszego wyroku. /-/ M.Bejgerowska /-/ K.Nikodem /-/ K.Wolna-Kubicka

Uzasadnienie

W dniu 23 sierpnia 2005 r. w Urzędzie Skarbowym złożono deklarację VAT-7 za miesiąc lipiec 2005 r. dotyczącą rozliczenia Spółki cywilnej "B" z siedzibą w miejscowości W., której wspólnikami byli: A.A. i Z.W. W powyższej deklaracji wykazano do zwrotu kwotę [...] zł nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Następnie w dniu 1 sierpnia 2005 r. Urząd Skarbowy otrzymał zgłoszenie o ustaniu bytu prawnego Spółki z dniem 6 lipca 2005 r. (deklaracja VAT-Z oraz NIP-2). Spółka wykreślona została z ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez gminę. Zlikwidowany został również rachunek bankowy Spółki w Banku podany organowi podatkowemu w deklaracji NIP-B z dnia 8 października 2004 r.

Organ podatkowy początkowo wydał polecenie przelewu wykazanej kwoty, jednakże bank odmówił realizacji przelewu na rachunek Spółki z powodu jego likwidacji. W tej sytuacji Naczelnik Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14 ust. 1, art. 15 ust. 1 i art. 87 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.; zwanej dalej w skrócie: "u.p.t.u."), postanowieniem z dnia [...]grudnia 2006 r., nr [...], odmówił Spółce bezpośredniego zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. W uzasadnieniu postanowienia wskazano, że podatnikiem podatku od towarów i usług jest spółka jako jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, co wynika z art. 15 § 1 u.p.t.u. Natomiast zgodnie z art. 87 ust. 2 u.p.t.u. zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika, w tym przypadku Spółki, w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym. Organ podatkowy pierwszej instancji uznał, że skoro nie istnieje Spółka jako podatnik oraz jej konto bankowe, to nie jest możliwy zwrot nadwyżki VAT na rachunki osobiste wspólników Spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00