Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 października 2009 r., sygn. I SA/Po 630/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący WSA Katarzyna Nikodem WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędziowie WSA Małgorzata Bejgerowska(spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Laura Szukała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 października 2009r. sprawy ze skargi A. A. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu bezpośredniego nadwyżki podatku naliczonego nad należnym od towarów i usług za miesiąc lipiec 2005r. I. uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] o nr [...]; II. stwierdza, że postanowienia wymienione w punkcie I nie podlegają wykonaniu do dnia uprawomocnienia się niniejszego wyroku. /-/ M.Bejgerowska /-/ K.Nikodem /-/ K.Wolna-Kubicka
Uzasadnienie
W dniu 23 sierpnia 2005 r. w Urzędzie Skarbowym złożono deklarację VAT-7 za miesiąc lipiec 2005 r. dotyczącą rozliczenia Spółki cywilnej "B" z siedzibą w miejscowości W., której wspólnikami byli: A.A. i Z.W. W powyższej deklaracji wykazano do zwrotu kwotę [...] zł nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Następnie w dniu 1 sierpnia 2005 r. Urząd Skarbowy otrzymał zgłoszenie o ustaniu bytu prawnego Spółki z dniem 6 lipca 2005 r. (deklaracja VAT-Z oraz NIP-2). Spółka wykreślona została z ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez gminę. Zlikwidowany został również rachunek bankowy Spółki w Banku podany organowi podatkowemu w deklaracji NIP-B z dnia 8 października 2004 r.
Organ podatkowy początkowo wydał polecenie przelewu wykazanej kwoty, jednakże bank odmówił realizacji przelewu na rachunek Spółki z powodu jego likwidacji. W tej sytuacji Naczelnik Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14 ust. 1, art. 15 ust. 1 i art. 87 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.; zwanej dalej w skrócie: "u.p.t.u."), postanowieniem z dnia [...]grudnia 2006 r., nr [...], odmówił Spółce bezpośredniego zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. W uzasadnieniu postanowienia wskazano, że podatnikiem podatku od towarów i usług jest spółka jako jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, co wynika z art. 15 § 1 u.p.t.u. Natomiast zgodnie z art. 87 ust. 2 u.p.t.u. zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika, w tym przypadku Spółki, w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym. Organ podatkowy pierwszej instancji uznał, że skoro nie istnieje Spółka jako podatnik oraz jej konto bankowe, to nie jest możliwy zwrot nadwyżki VAT na rachunki osobiste wspólników Spółki.