Wyrok WSA w Łodzi z dnia 30 marca 2022 r., sygn. III SA/Łd 1143/21
Szkoła bliższa geograficznie, lecz w mniejszym stopniu pozwalająca urzeczywistnić wspomniane zalecenia, nie będzie szkołą najbliższą w rozumieniu art. 39 ust. 4 pkt 1 ustawy z 2016 r. - Prawo oświatowe.
Dnia 30 marca 2022 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Teresa Rutkowska Sędziowie: Sędzia WSA Ewa Alberciak Sędzia WSA Monika Krzyżaniak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 30 marca 2022 roku na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A. S. na czynność Wójta Gminy L. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy zapewnienia bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka do szkoły 1. stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności; 2. zasądza od Wójta Gminy L. na rzecz skarżącej - A. S. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W dniu 6 sierpnia 2021 r. A.S. wystąpiła do Wójta Gminy L. z wnioskiem o zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka - P.S. do Niepublicznej Podstawowej A mieszczącej się w Ł. przy ul. B 10/12. W uzasadnieniu wnioskodawczyni podała, że szkoła ta jest jej zdaniem szkołą najbliższą merytorycznie w rozumieniu art. 39 ust. 4 pkt 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe. Wskazała, iż jej córka uczęszcza do tej placówki już 6 lat, a placówka ta spełnia wszystkie zalecenia z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
A.S. podniosła, iż w czasie, kiedy poszukiwała dla córki odpowiedniej placówki, była to jedyna racjonalna propozycja, ponieważ żadna geograficznie bliższa szkoła nie dysponowała aż tak wyspecjalizowaną kadrą. Trudno więc po tylu latach wywracać dziecku życie do góry nogami, odbierać terapeutów, którzy tak długo już pracują z córką, zwłaszcza, że nikt wcześniej nie miał nic przeciwko. Strona wskazała, że Gmina L. przez tyle lat uznawała za zasadny wniosek o zwrot kosztów dowozu własnym transportem, czyli jednym słowem uznała placówkę w Ł. za najbliższą merytorycznie. Dlatego też zwróciła się z wnioskiem o zapewnienie na rok 2021/2022 dowozu transportem zbiorowym dla jej córki. Strona podniosła, że placówka, do której uczęszcza jej córka jest bardzo nowoczesna i nowatorska w pracy z uczniami. Niepubliczna Podstawowa A jest w posiadaniu sprzętu do szeroko pojętej rehabilitacji (gabinet chodu, urządzenia do komputerowej diagnozy i terapii ręki, bogato wyposażoną salę doświadczania świata z miejscem do relaksacji, dodatkowo kompleksowo wyposażone sale do integracji sensorycznej, EEG Biofeedback, Cyber oko) i wielu innych urządzeń. Dzieci korzystają z dogoterapii, a nawet z alpako-terapii. Oprócz tego placówka ta stworzyła kuchnie terapeutyczną, w której znajdują się wszystkie potrzebne urządzenia i sprzęty, dzięki którym uczniowie mogą w pełni korzystać z nauki pieczenia, gotowania, zdrowego jedzenia, a przede wszystkim jest to przysposabianie do życia. Strona podała dalej, że z informacji, jakie posiada o placówce wskazanej przez Wójta, jest ona jedynie placówką bliższą geograficznie. Szkoła ta nie posiada osób faktycznie wyspecjalizowanych w komunikacji alternatywnej PECS, a już na pewno nie jest w stanie zapewnić pomocy jej córce P. na tym samym poziomie, co placówka, do której aktualnie uczęszcza. Strona podała, że co do tej kwestii nie ma tutaj żadnych wątpliwości również Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna jednoznacznie zapisała w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, że najkorzystniejszą formą wychowania na I etap edukacji jest obecnie szkoła specjalna, ukierunkowana na pracę z dziećmi o specjalnych potrzebach rozwojowych, z mało licznymi zespołami, gdzie możliwe jest indywidualizowanie procesu nauczania.