Interpretacja pojęcia 'najbliższa szkoła' dla zwrotu kosztów dowozu dziecka niepełnosprawnego - Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 września 2023 r., sygn. III SA/Gl 313/23
Najbliższa szkoła w kontekście art. 39 ust. 4 Prawa oświatowego to taka szkoła, która odpowiada indywidualnym potrzebom dziecka i pozwala na pełną realizację zaleceń z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, a nie jedynie szkoła bliższa geograficznie.
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Marzanna Sałuda, Sędzia WSA Dorota Fleszer, Protokolant Referent Magdalena Janik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 września 2023 r. sprawy ze skargi J. F. na czynność Prezydenta Miasta R. z dnia 1 marca 2023 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu kosztów dojazdu dziecka niepełnosprawnego do szkoły oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną czynnością z 1 marca 2023 r. Prezydent Miasta R. (dalej jako organ), nie wyraził zgody na zwrot kosztów dowozu niepełnosprawnego dziecka – J. F. ( dalej określanej jako małoletnie dziecko) do Niepublicznej Szkoły Podstawowej "[...]" w K.
Uzasadniając odmowę organ odwołał się do normy art. 39 ust. 4 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082), która, w jego ocenie ogranicza obowiązek dowozu i zobowiązuje gminę do zwrotu kosztów dowożenia dzieci niepełnosprawnych tylko do najbliższej szkoły podstawowej, w której możliwe jest zapewnienie uczniom kształcenia i wychowania, zgodnie z orzeczeniem Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.
Nie negując faktu, że małoletnie dziecko zostało zakwalifikowane Orzeczeniem nr [...] z 29 marca 2022 r. przez Zespół Orzekający Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w R. do kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawność ruchową i niepełnosprawność intelektualną umiarkowanego stopnia zalecając naukę w szkole (oddziale) specjalnej jako najkorzystniejszą formę kształcenia uwzględniając specyfikę funkcjonowania wynikającą ze stanu zdrowia uczennicy oraz jej zaburzeń rozwojowych uznał, że wybrana przez matkę małoletniego dziecka placówka nie jest placówką najbliższą miejscu zamieszkania dziecka. Bowiem na terenie R. znajdują się dobrze wyposażone szkoły specjalne, zatrudniające doświadczoną kadrę nauczycieli, terapeutów i specjalistów przygotowanych do pracy z niepełnosprawnymi dziećmi w tym z [...], spełniające jednocześnie wymogi zawarte w ww. orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Szkołą taką, która obecnie dysponuje jeszcze wolnym miejscem jest Szkoła Podstawowa nr [...] Specjalna im. [...] w R.