Wybór 'najbliższej szkoły' dla uczniów niepełnosprawnych - Wyrok WSA w Lublinie z dnia 15 grudnia 2022 r., sygn. III SA/Lu 459/22
Przy zastosowaniu przepisów o bezpłatnym transporcie uczniów niepełnosprawnych, nie wystarczy wskazanie przez gminę geograficznie najbliższej placówki edukacyjnej – konieczne jest przeprowadzenie indywidualnej oceny zdolności placówki do spełnienia wymogów orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego konkretnego ucznia, aby uznać ją za 'najbliższą szkołę' w rozumieniu przepisów prawa oświatowego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Robert Hałabis Sędziowie: Sędzia WSA Anna Strzelec, Sędzia WSA Iwona Tchórzewska (sprawozdawca) Protokolant: Referent Małgorzata Rębacz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2022 r. sprawy ze skargi M. M. na czynność Burmistrza Parczewa z dnia [...] lipca 2022 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zapewnienia bezpłatnego transportu niepełnosprawnego dziecka I. stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności; II. zasądza od Burmistrza Parczewa na rzecz M. M. kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) z tytułu zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Skarżąca M. M. w piśmie z dnia 8 lipca 2022 r. zwróciła się do Burmistrza Parczewa o zapewnienie niepełnosprawnemu synowi skarżącej M. C. bezpłatnego transportu i opieki z miejsca zamieszkania w P. przy ul. [...] do Szkoły Podstawowej nr [...] w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Z. S. w R. P. oraz transportu powrotnego od dnia 1 września 2022 r.
W uzasadnieniu wniosku skarżąca wskazała, że jej syn posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz, że od 1 września 2022 r. Szkoła Podstawowa w [...], do której syn uczęszczał od przedszkola, zostaje zlikwidowana. Z uwagi na powyższe syn skarżącej będzie uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr [...] w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Z. [...] w R. P.. Skarżąca wyjaśniła, że na wniosek Starosty [...] oraz skarżącej, na podstawie art. 127 ust. 13 i 15 ustawy Prawo oświatowe jej syn otrzymał od Starosty [...] skierowanie do wyżej wymienionej szkoły. Skarżąca wskazała, że Szkoła Podstawowa w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w R. P. zapewni synowi skarżącej odpowiednie warunki do edukacji i terapii, które zostały określone w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.