Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 7 grudnia 2021 r., sygn. II SA/Ol 833/21

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędziowie sędzia WSA Ewa Osipuk sędzia WSA Tadeusz Lipiński (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 7 grudnia 2021 r. sprawy ze skargi B. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji.

Uzasadnienie

Decyzją z "[...]" Wójt Gminy (dalej jako: "organ I instancji"), odmówił przyznania B. T. (dalej jako: "skarżąca") świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym mężem M.

Jako przyczynę odmowy organ I instancji wskazał, że brak jest daty powstania niepełnosprawności u osoby wymagającej opieki. Stwierdzono też, że skarżąca ma ustalone prawo do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Nie zostały więc spełnione przesłanki z art. 17 ust. 1b ust. 5 pkt 1 lit. a) u.ś.r.

Od powyższej decyzji odwołanie wniosła skarżąca wskazując, że chorym mężem zajmuje się od 2015 r., musi mu zapewnić opiekę przez całą dobę, gdyż każda najmniejsza czynność, którą chce on wykonać może doprowadzić do uduszenia się. Skarżąca stwierdziła, że z uwagi na to, iż musi być cały czas przy mężu, nie może podjąć żadnego zatrudnienia.

Decyzją z "[...]" Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję

W uzasadnieniu Kolegium wyjaśniło, że zachodzi przesłanka negatywna z art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a) u.ś.r., gdyż skarżąca ma ustalone prawo do renty. Ustawa o świadczeniach rodzinnych nie daje możliwości wyboru świadczeń. Ustawodawca nie wyłączył stosowania tego przepisu, gdy kwota pobieranej renty jest niższa od wysokości świadczenia pielęgnacyjnego. Rezygnacja z pobieranej emerytury (renty) również w żaden sposób nie wpłynie na ocenę przesłanki określonej w art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a) u.ś.r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00