Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 października 2021 r., sygn. III SA/Gl 752/21

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz (spr.) Asesor WSA Piotr Pyszny Protokolant Katarzyna Czabaj po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 października 2021 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r. nr [...] [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Katowicach utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w L. z [...]r. nr [...], orzekającą o braku podstaw do stwierdzenia u skarżącej A.K. choroby zawodowej: przewlekłej choroby narządu głosu spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym trwającym co najmniej 15 lat, wymienionej w poz. 15 wykazu chorób zawodowych, określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów z 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych.

Z akt sprawy wynika, że skarżąca pracowała od [...]r. do [...]r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym na stanowisku nauczyciela w pełnym wymiarze czasu pracy w narażeniu na nadmierny wysiłek głosowy. Strona została skierowana na badania w kierunku przewlekłej choroby narządu głosu. W wywiadzie podawała chrypkę i zaniki głosu trwające od ok. 17 lat, a także suchy kaszel okresowo od 7 lat, chrząkanie, zmianę barwy głosu, chrapanie.

W ramach postępowania wyjaśniającego narażenie zawodowe organ uzyskał orzeczenia lekarskie o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej wystawione przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy Poradnię Chorób Zawodowych w S. (orzeczenie lekarskie nr [...] z [...]r.) oraz Instytut Medycyny Pracy w L. (orzeczenie lekarskie nr [...] z [...]r.). W oparciu o ww. orzeczenia, wydał decyzję, w której nie stwierdził u skarżącej choroby zawodowej.

W odwołaniu strona stwierdziła, że długoletnia eksploatacja narządu głosu podczas wykonywania zawodu nauczyciela przyczyniła się do przewlekłej choroby krtani, powodując trwały uszczerbek na zdrowiu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00