Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 10 czerwca 2021 r., sygn. II SA/Sz 84/21

Inspekcja weterynaryjna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak Sędziowie Sędzia NSA Stefan Kłosowski Asesor WSA Krzysztof Szydłowski (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 10 czerwca 2021 r. sprawy ze skargi K. K. na decyzję [...] Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazania uboju świń i zakazania utrzymywania świń oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniach [...] w toku kontroli protokolarnie stwierdzono, że K. K. (dalej: "Skarżący"), będąc posiadaczem zwierząt i prowadząc hodowlę świń nie zabezpieczył budynku, w którym utrzymywane są świnie, przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz domowych i nie sporządził spisu posiadanych świń. W następstwie powyższego, Powiatowy Lekarz Weterynarii w M. (dalej; "PLW") decyzją z dnia [...] nakazał:

1. zabezpieczyć budynek, w którym utrzymywane są świnie, przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz domowych,

2. sporządzić spis posiadanych świń, z podziałem na prosięta, warchlaki, tuczniki, lochy, loszki, knury, knurki oraz bieżące aktualizowanie tego spisu.

Dla powyższych nakazów określono terminy ich wykonania odpowiednio dla pkt 1 - 30 dni zaś dla pkt 2 - 7 dni od dnia otrzymania decyzji.

Decyzja PLW zawierająca powyższe nakazy nie została zaskarżona, skutkiem czego jest ona aktualnie ostateczna i prawomocna.

W dniu [...] PLW przeprowadził w gospodarstwie Skarżącego kontrolę sprawdzającą, po której w dniu [...] została wydana na podstawie art. 48b ust. 1 pkt 2 oraz art. 48b ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt decyzja w której:

1) nakazano Skarżącemu ubój wszystkich świń znajdujących się w gospodarstwie,

oraz

2) zakazano Skarżącemu utrzymywania świń w gospodarstwie.

Uzasadniając powyższą decyzję zwrócono uwagę na zagrożenie wynikające z rozprzestrzeniania się wirusa ASF. Wskazano, że drzwi w budynkach, w których w gospodarstwie Skarżącego utrzymywane są świnie nie stanowią żadnej przeszkody dla innych zwierząt, ponieważ są nieszczelne, rozpadają się, niektóre nie domykają się z powodu nadmiaru obornika. Organ ustalił też, że drzwi zwłaszcza w szczytowej części murowanego budynku podpierane są kołkami, posiadają liczne nieszczelności, co przy dużych brakach w ogrodzeniu gospodarstwa i nieporządku jaki panuje na posesji Skarżącego umożliwia łatwy dostęp do budynków, w których utrzymywane są świnie zwierząt wolno żyjących. Uznano, że powyższe w istotny sposób zwiększa ryzyko wniknięcia wirusa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00