Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 10 czerwca 2021 r., sygn. II SA/Ke 332/21

Ewidencja ludności

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Banach, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak (spr.), Sędzia WSA Jacek Kuza, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 10 czerwca 2021 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Wojewody z dnia [...] w przedmiocie odmowy wymeldowania z pobytu stałego oddala skargę.

Uzasadnienie

II SA/Ke [...]

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 23 grudnia 2020 r. [...] Wojewoda, po rozpatrzeniu odwołania I. W., utrzymał w mocy decyzję Burmistrza [...] i Gminy O. z dnia 12 października 2020 r. znak: [...] o odmowie wymeldowania D. W. z pobytu stałego z lokalu w miejscowości M. 9A.

W uzasadnieniu organ II instancji odniósł się do podstawy materialnoprawnej zakwestionowanej odwołaniem decyzji, wskazując że przepis art. 35 ustawy z dnia 24.09.2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. z 2019 r. poz. 1397 ze zm.) w sposób wyczerpujący wyznacza sytuację, w której dopuszczalne jest wymeldowanie osoby bez jej oświadczenia woli, przy czym przez "opuszczenie miejsca pobytu" należy rozumieć takie opuszczenie, które ma charakter trwały i jest dobrowolne. Jednocześnie żadne przepisy prawa nie stanowią, w jaki sposób oraz z jaką częstotliwością osoba zameldowana na pobyt stały ma przebywać w lokalu. Wymeldowanie z miejsca stałego pobytu winno być więc następstwem ustalenia przez orzekające organy nie tylko zamiaru zerwania więzi z tym miejscem przez osobę zameldowaną, ale również okoliczności, czy zamiar ten związany jest z założeniem w nowym miejscu ośrodka osobistych i majątkowych interesów. Opuszczenie miejsca pobytu stałego, jako niezbędna przesłanka wymeldowania (wynikająca z art. 35 ustawy o ewidencji ludności), winna być rozumiana jako zaniechanie posiadania lokalu będącego dotychczasowym miejscem stałego pobytu i dobrowolne wyprowadzenie się do innego mieszkania. Rezygnacja z prawa do przebywania w lokalu powinna nastąpić w sposób wyraźny, poprzez złożenie stosownego oświadczenia, ale również poprzez odpowiednie zachowanie, które w sposób nie budzący wątpliwości wyraża wolę danej osoby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00