Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 28 lutego 2019 r., sygn. II SA/Sz 1127/18
Ewidencja ludności
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska, Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj Protokolant starszy sekretarz sądowy Aneta Ciesielska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 28 lutego 2019 r. sprawy ze skargi D. R. na decyzję Wojewody Z. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Wojewody Z. na rzecz skarżącego D. R. kwotę [...]([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r., nr [...] wydaną na podstawie
art. 104 § 1 i 2 oraz art. 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2017 r., poz. 1257 ze zm.) w zw. z art. 35 ustawy z dnia
24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz.U. z 2018 r., poz. 1382), Burmistrz K. P. odmówił wymeldowania D. Ł. R. z pobytu stałego z lokalu w miejscowości C. [...], gm. K. P..
W uzasadnieniu ww. decyzji organ wyjaśnił, że na podstawie zawiadomienia Prokuratury Rejonowej w D. P., wszczął z urzędu postępowanie
o wymeldowanie D. Ł. R. z pobytu stałego z lokalu
w miejscowości C. [...], gm. K. P.. Z ustaleń poczynionych przez Prokuraturę wynikało, że ww. osoba nie przebywa w miejscu stałego zameldowania od około 4 miesięcy. Prawdopodobnie wyjechała za granicę. Prokuratura przedstawiła notatkę Komisariatu Policji w K. P. z wywiadu w ww. zakresie oraz oświadczenie M. S.. Zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego zostało wysłane stronie na adres zameldowania na pobyt stały, odebrane przez dorosłego domownika M. S..
W dniu 28 maja 2018 r. wpłynęło do organu pismo zawierające stanowisko D. R., przedstawione przez jego pełnomocnika będącego adwokatem. W uzupełnieniu dokumentów, pełnomocnik strony przedstawił potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię umowy strony o pracę czasową z dnia 6 października 2017 r. Organ przesłuchał świadka M. S., która jest partnerką życiową strony. Przesłuchano sąsiadki mieszkające w budynku C. [...].